Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 19 I 2018

opublikowano: 19-01-2018, 07:40
aktualizacja: 19-01-2018, 07:42

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

OFE. Po miesiącach zawieszenia temat zmian w otwartych funduszach emerytalnych wraca na agendę. Czytaj więcej w „Pulsie Biznesu”

Izba Reprezentantów zaaprobowała w czwartek prowizorium budżetowe, które pozwoli na uniknięcie konieczności zawieszenia działalności rządu federalnego począwszy od piątku. Więcej…

Prognozy. Najpierw rekord, później płytka bessa – taki scenariusz dla WIG podpowiadają zależności historyczne. Więcej…

Prognozy. W 2018 r. indeksy giełdowe mają szansę na kilkunastoprocentową zwyżkę, uważa Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI. Więcej…

Wybory Mistrza GPW. Ostatnie pary 1/8 finału tworzą Lotos i Playway oraz Rainbow Tours i Benefit Systems. Głosuj!

Ze spółek i o spółkach

Stelmet. W roku obrotowym 2016/2017 zysk netto Stelmetu spadł o 61 proc. do 19,4 mln zł. EBITDA zmniejszyła się z 82,4 do 57,6 mln zł. Więcej...

Dom Development. Zeszłoroczny lider sprzedaży mieszkań chce ochłonąć po nowym rekordzie, ale nie zamierza spocząć na laurach. Więcej…

Getback. Zarząd Getback zdecydował o ustanowieniu na rynku rumuńskim programu emisji obligacji o wartości nominalnej do 100 mln lejów (RON). Więcej…

Pfeleiferer. Spółka ogłosiła skup do 3,2 mln akcji własnych. Więcej…

Orlen, Lotos. W 2017 r. notowania gdańskiej rafinerii były wyraźnie mocniejsze niż płockiej. Zdaniem analityków DM BOŚ, w tym roku nic się nie zmieni. Więcej…

Sygnity. Zarząd spółki prognozuje 22,3 mln zł skonsolidowanej EBITDA w roku obrotowym 2017/2018. Więcej…

Dekpol. Spółka podpisała list intencyjny z Panattoni Europe w sprawie budowy dwóch magazynów. Więcej…

I2 Development. Piotr Zybała, analityk Domu Maklerskiego mBanku, uważa że okres słabszych wyników finansowych i podwyższonego zadłużenia spółki I2 Development wynikał z naturalnej dynamiki procesu inwestycyjnego w branży deweloperskiej, a sytuacja diametralnie zmieni się w latach 2018-2019. Więcej…

Wczoraj na rynkach

USA – Obawy o zawieszenie rządu zdołowały Wall Street

Polska – Popis mWIG-u, mocne zwyżki Aliora i Dino

Kalendarium

GPW

 

SFINKS NWA

IFIRMA Wprowadzenie do obrotu na GPW 327.500 akcji zwykłych na okaziciela serii A.

ESOTIQ NWZA ws. udzielenia zarządowi upoważnienia do nabycia akcji własnych spółki, utworzenia kapitału rezerwowego na nabycie akcji własnych spółki oraz wynagradzania członków RN i Komitetu Audytu.

GEKOPLAST Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 15,31 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Sacellum sp. z o. o.

STELMET Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2016/2017.

SYNTHOS Dzień wykupu akcji spółki przez FTF Galleon Spółka Akcyjna po cenie 4,93 zł za akcję.

Polska

14:00 Polska: Produkcja przemysłowa Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -1,2% mdm oraz 9,1% rdr. Prognoza: -10,3% mdm oraz 2,8% rdr.

14:00 Polska: Wyniki sprzedaży detalicznej Okres: grudzień. Poprzednia wartość: -1,3% mdm oraz 10,2% rdr. Prognoza: 19,7% mdm oraz 8,9% rdr.

Świat

16:00 Stany Zjednoczone: Indeks Uniwersytetu Michigan, wst. Okres: styczeń. Poprzednia wartość: 95,9 pkt. Prognoza: 97 pkt.

W Polsce i na świecie

Trzydniowe posiedzenie kończy dziś Senat. Izba ma przeprowadzić głosowania m.in. nad: ustawą budżetową na 2018 r., która przewiduje, że deficyt w tym roku nie przekroczy 41,5 mld zł, przy dochodach w wysokości 355,7 mld zł i wydatkach w kwocie 397,2 mld zł. Rząd założył wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. i średnioroczną inflację w wysokości 2,3 proc.

Senat zajmie się też dziś wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się dziś z lekarzami rezydentami. Rozmowy zorganizowano z inicjatywy nowego szefa resortu zdrowia, który na początku roku zastąpił na tym stanowisku Konstantego Radziwiłła.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz weźmie udział w debacie ministerialnej Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconej partnerstwu regionalnemu Afganistanu i Azji Centralnej. Sesji przewodniczyć będzie szef MSZ Kazachstanu Kairat Abdrachmanow, zaplanowano również udział sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak poinformował Pałac Elizejski, w trakcie tego roboczego spotkania oboje politycy będą dyskutować o „przyszłości Europy i kolejnych priorytetach" UE; wypowiedzi dla prasy o godz. 17.

Historia

131 lat temu w Krakowie urodził się Karol Stryjeński, architekt, grafik; współorganizator i pierwszy dyrektor działającego od 1930 r. Instytutu Propagandy Sztuki w Warszawie. Zmarł 21 grudnia 1932 roku.

90 lat temu ukazało się rozporządzenie prezydenta RP o administracji państwowej - terytorium państwa podzielono na 16 województw i 227 powiatów.

71 lat temu w Lipnie urodził się Leszek Balcerowicz, ekonomista, polityk; wicepremier i minister finansów (1989-1991; 1997-2000); autor przyjętego w 1989 r. planu reform gospodarczo-ustrojowych, które miały umożliwić transformację gospodarki sterowanej centralnie w rynkową; przewodniczący Unii Wolności (1995-2000); w latach 2001-2007 prezes Narodowego Banku Polskiego.

25 lat temu Polska ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane