Wyniki Stelmetu mocno spadły

opublikowano: 19-01-2018, 07:21
aktualizacja: 19-01-2018, 07:29

W roku obrotowym 2016/2017 zysk netto Stelmetu spadł o 61 proc. do 19,4 mln zł. EBITDA zmniejszyła się z 82,4 do 57,6 mln zł.

Pogorszenie wyników miało źródło m.in. w spadku przychodów. Na poziomie skonsolidowanym zmniejszyły się one o 5 proc. do 538 mln zł. 

Głównym powodem spadku była niższa sprzedaż wyrobów drewnianej architektury ogrodowej (DAO) na rynku brytyjskim w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego, wynikająca głównie z silnego osłabienia się funta brytyjskiego wobec złotego, jak i niższej sprzedaży w ujęciu wolumenowym. Rosnąca sprzedaż drewnianej architektury ogrodowej na głównych rynkach Europy kontynentalnej , takich jak Niemcy czy Francja, a także rekordowy poziom sprzedaży pelletu, nie zrekompensowały spadku przychodów w Wielkiej Brytanii.

W czwartym kwartale spółka zanotowała jednak wyhamowanie trendu spadkowego na rynku brytyjskim, na którym w całym roku obrotowym sprzedaż wyrażona w złotym zmniejszyła się o jedną czwartą.

 – Miniony rok obrotowy był dla nas czasem wyzwań, ale również okresem w którym efektywnie realizowaliśmy wcześniej rozpoczęte projekty. Na koniec września 2017 r. nowy zakład produkcji drewnianej architektury ogrodowej MrGarden w Grudziądzu osiągnął produkcję na poziomie 80 tys. m3 rocznie . Łączne nominalne moce produkcyjne w segmencie drewnianej architektury ogrodowej zakładów Grupy Stelmet wzrosły do 300 tys. m3. Produkty z Grudziądza wysyłane są na wyspy brytyjskie drogą morską, w kontenerach, co obniża koszty transportu. Notujemy ponadto sukcesywne wzrosty sprzedaży w Europie kontynentalnej, co z większa też nasz udział rynkowy – powiedział Stanisław Bieńkowski, prezes zarządu Stelmetu,

W samym IV kwartale roku obrotowego, zakończonym 30 września 2017 r., Grupa Stelmet odnotowała wzrost przychodów o 2 proc. rok do roku, do poziomu 113,4 mln zł. EBITDA wyniosła w tym okresie 9,6 mln zł . 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu