To musisz wiedzieć dziś rano 5 IV 2018

opublikowano: 05-04-2018, 07:49
aktualizacja: 05-04-2018, 07:50

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

Waluty. Spadająca dynamika inflacji wpłynie na złotego i polskie obligacje. Rewolucji jednak nie będzie. Więcej…

Fundusze. To nie tak miało być: tańsze akcje europejskie miały drożeć szybciej niż amerykańskie. Na razie szybciej tanieją. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

KGHM - Rada nadzorcza miedziowej firmy powinna dziś ogłosić wybór prezesa i wiceprezesa. Faworyci są, ale jest też niepewność. Więcej…

Benefit Systems. Karty MultiSport ma już w portfelach ponad 1 mln osób. W szybkim tempie przybywa użytkowników na rynkach zagranicznych. Więcej…

Żywiec. Choć Żywiec sprzedaje mniej piwa, w oczach inwestorów wartość spółki wciąż rośnie. Na środowej sesji przekroczyła ona poziom 5 mld zł. Więcej…

GPW. Łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku GPW w marcu 2018 roku wyniosła 19 mld zł, czyli o 24,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej - poinformowała giełda w komunikacie. Więcej…

Grupa Azoty. Zysk netto w 2017 roku wyniósł, według szacunków spółki, 489 mln zł, a przychody 9,617 mld zł. Więcej…

Mabion. Wniosek Mabionu o dofinansowanie projektu rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego został wybrany w konkursie w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020 - poinformował Mabion w komunikacie. Kwota dofinansowania może sięgnąć 63,25 mln zł. Więcej…

Mabion. Fundusze NN PTE przekroczyły próg 5 proc. w akcjonariacie spółki. Więcej…

Auto Partner. Przychody w marcu wzrosły o 14,6 proc. do 90,1 mln zł. Więcej…

Kalendarium wydarzeń w spółkach sprawdź na stronie Bankier.pl>>

Wczoraj na rynkach

USA – Na Wall Street wzrosty

Polska – Banki ciągną GPW w dół

W Polsce i na świecie

Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa o miarach, który ma umożliwić modernizację systemu kas fiskalnych on-line, tak aby dane z nich mogły być przekazywane - w sposób ciągły i zautomatyzowany - do Centralnego Repozytorium Kas, prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Dane z kas będą tam gromadzone w celach analitycznych i kontrolnych.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz złoży wizytę we Francji. W Paryżu spotka się z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves'em Le Drianem. Głównym tematem rozmów będą współpraca polsko-francuska, także w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz współpraca na forum UE. Minister Czaputowicz ma wygłosić wykład we Francuskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Zaplanowano spotkanie z przedstawicielami polskich mediów w ambasadzie RP w Paryżu.

Sąd miejski w Pietrozawodsku, w Republice Karelii na północy Rosji, ogłosi wyrok w procesie historyka i szefa karelskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał Jurija Dmitrijewa. W sprawie karnej, którą Stowarzyszenie Memoriał ocenia jako sfingowaną, 62-letni Dmitrijew jest oskarżony o tworzenie materiałów pornograficznych z udziałem osoby nieletniej; prokurator zażądał 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Historia

445 lat temu w Warszawie otwarto pierwszy stały most na Wiśle; drewniana konstrukcja, której budową kierował Erazm z Zakroczymia, miała ok. 500 metrów długości.

66 lat temu podpisano polsko-sowiecką umowę o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

29 lat temu po dwóch miesiącach negocjacji nastąpiło podpisanie porozumień i uroczyste posiedzenie plenarne zamykające obrady Okrągłego Stołu; wydarzenie zapoczątkowało demokratyzację życia politycznego w Polsce i pokojowe przemiany w państwach bloku wschodniego.

14 lat temu pracę zakończyła sejmowa komisja śledcza do zbadania ujawnionych w mediach zarzutów dotyczących przypadków korupcji podczas prac nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, powszechnie zwana "komisją do spraw afery Rywina".

2 lata temu zmarła Zyta Gilowska - ekonomistka, w latach 2006 - 2007 wicepremier i minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej polityk Platformy Obywatelskiej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 5 IV 2018