Trader oskarżony o manipulacje przez rozsiewanie plotek

25-04-2008, 11:43

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła tradera o rozsiewanie plotek w celu maniupulacji kursem spółki.

Według SEC, Paul S. Berliner, trader z Wall Street zatrudniony w Schottenfeld Group, rozsiewał fałszywe pogłoski na temat transakcji przejęcia Alliance Data Systems (ADS) przez Blackstone Group. Berliner, który dokonał krótkiej sprzedaży akcji ADS, rozesłał do innych traderów, a także osób pracujących dla funduszy hedgingowych fałszywą wiadomość o renegocjacjach warunków transakcji, które jakoby miały spowodować obniżenie oferowanej przez Blackstone ceny za ADS. Informacje przedostały się także do mediów. W ciągu 30 minut od podjęcia działań przez Berlinera kurs ADS spadł o 17 proc.

Berliner nie przyznał się do winy, ale także jej nie zaprzeczył. Zawarł układ z SEC, zgodnie z którym zwróci pieniądze, które nieuczciwie zarobił. Dodatkowo zapłaci 130 tys. USD kary. Zakazano mu także kontaktów z ludźmi z rynku finansowego, z którymi nie zawiera bezpośrednio transakcji.  
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Trader oskarżony o manipulacje przez rozsiewanie plotek