Trichet: recesja w USA największym zagrożeniem dla Europy

opublikowano: 30-08-2019, 09:57

Jeśli dojdzie do recesji w USA pociągnie to za sobą konieczność zdecydowanego działania banku centralnego i innych władz w Europie, powiedział Jean-Claude Trichet, były szef Europejskiego Banku Centralnego.

Europa ma wiele własnych problemów i potrzebuje strukturalnych reform, ale nie powinno to przyćmić większego zagrożenia zewnętrznego, powiedział Trichet podczas wystąpienia w Austrii.

Jean-Claude Trichet
fot. Bloomberg

- Koncentrowałbym się tak mocno, jak to możliwe, na fakcie, że jeśli dojdzie do recesji w USA, będziemy musieli zrobić mnóstwo rzeczy, które narażają innych partnerów na ryzyko – powiedział.

Trichet powiedział, że choć gospodarka USA radzi sobie obecnie dobrze, to nie będzie tak zawsze.

- Cykl istnieje, w pewnym momencie zobaczymy spowolnienie i recesję w USA. Europa musi być na to przygotowana najlepiej jak się da – powiedział były szef EBC.

Według Tricheta, najważniejszym problemem Europy jest jej otwartość na handel.

- Musimy mieć świadomość faktu, że Europa jest dużo bardziej czuła na protekcjonizm niż USA – powiedział. – Kiedy protekcjonizm wzrasta, dotyka nas to mocniej – dodał.

Trichet, który kierował EBC od 2003 do 2011 roku powiedział, że ufa iż jego następcy w banku centralnym eurolandu znajdą właściwą odpowiedź na wyzwania stojące przed Europą.

- Błędem jest jednak wierzyć, że bank centralny jest jedynym graczem – podkreślił.

Jak jego następcy podkreślił konieczność włączenia się do działań rządów.

- W niektórych krajach jest przestrzeń do manewru. Myślę, że rządy nie są ślepe – powiedział Trichet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane