Trump liczy na 'wielką umowę' z Chinami, ale...

opublikowano: 31-10-2018, 08:35

Prezydent USA Donald Trump oczekuje zawarcia „wielkiej umowy” z Chinami odnośnie wymiany handlowej, ale ostrzegł równocześnie, że jeśli takie porozumienie nie będzie możliwe, ma w zanadrzu nowe taryfy celne o wartości dziesiątków miliardów dolarów, donosi Reuters.

Sądzę, że zrobimy świetny interes z Chinami i musi być on naprawdę wielki, ponieważ oni (Chińczycy – red.) opróżnili nasz kraj – powiedział amerykański przywódca. w stacji FOX News Channel.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Przed dwoma dniami agencja Bloomberga doniosła, że Waszyngton przygotowuje się do ogłoszenia taryf na wszystkie pozostałe chińskie produkty importowe na początku grudnia, jeśli zapowiedziane na listopad negocjacje pomiędzy Trumpem i jego odpowiednikiem Xi Jinpingem nie złagodzą wojny handlowej.

Zarówno Trump, jak i Xi mają uczestniczyć w przyszłym miesiącu w szczycie G20 w Buenos Aires, gdzie mogą się spotkać.

Jeśli Stany Zjednoczone nie będą chciały promować współpracy z Chinami na zasadzie win-win, to Chiny są w pełni przekonane, że będą mogły kontynuować reformy i rozwijać się samodzielnie – stwierdził Lu Kang, rzecznik chińskiego MSZ.

Stany Zjednoczone już nałożyły cła na chińskie towary warte 250 mld USD, podczas gdy Pekin w ramach kontrodpowiedzi zdecydował się obciążyć karnymi stawkami amerykańskie towary i produkty o wartości 110 mld USD.

Trump nie zamierza jednak łagodzić swojego stanowiska. 

Mam 267 mld USD, które czekają na wdrożenie nowych stawek celnych, jeśli nie dojdzie do porozumienia – straszy amerykański prezydent.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu