Trzeci numer miesięcznika „Droga po Kapitał” w poniedziałek (14 czerwca)!

Michał Witkowski
09-06-2004, 16:57

Amerykański twór - rynek venture capital/private equity przeżywa w Europie prawdziwy boom inwestycyjny. W 2003 inwestycje funduszy private equity wyniosły aż 29,1 mld euro i były niższe jedynie od rekordowego 2000 roku, gdy europejskie fundusze zainwestowały 34,9 mln euro. Polska pozostaje wciąż daleko w tyle – w minionym roku inwestycje w tym sektorze wyniosły zaledwie 184 mln euro, co i tak oznacza wzrost wobec 2002 roku o 34 proc. Kierunek jest więc dobry, choć wiele jeszcze zostało do zrobienia. Wielką szansą na rozwój polskiego rynku jest akcesja. Zachętą dla inwestorów będą z pewnością konkurencyjne podatki, za co zgromił nas kanclerz Schroeder na gościnnych występach w Warszawie oraz wysoki wzrost gospodarczy. Dużą pomoc dla sektora przewidziano w ramach funduszy unijnych, co może pomóc przedsiębiorcom w funkcjonowaniu na wymagającym rynku wspólnotowym.

Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że partnerstwo z funduszem to nie tylko zastrzyk pieniędzy. To również konieczność oddania części kontroli nad spółką oraz wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Inwestorzy są wymagający i ostrożni, przez co stosują szereg zabezpieczeń, które mają zapewnić wymagany zwrot z inwestycji. Jednak menedżerowie, którzy myślą przede wszystkim o rozwoju spółki i mają klarowną strategię nie mają się czego obawiać.

W trzecim numerze „Drogi po kapitał” poświęcamy wyjątkowo wiele miejsca tematyce venture capital / private equity:

Czego fundusze nie lubią najbardziej - jakich zachowań i działań powinni unikać menedżerowie aby utrzymać dobre stosunki z funduszem?

Pożyteczna rewolucja w spółce - tekst o współpracy pomiędzy firma a funduszem

Wysokie technologie – o sektorze przedsiębiorstw wysokich technologii w Europie i Polsce

Inwestycje technologiczne polskich funduszy

Venture Capital to nie tylko pieniądze

Wykupy lewarowane i menedżerskie

Brakuje pieniędzy na start-up

Wywiad z Colinem Masonem – europejskim guru Business Angels

Road show – jak zachęcić inwestorów do kupna akcji

Fundusze pomocowe – PHARE 2002

Nowe standardy rachunkowości wpłyną na wycenę spółek

Już w środę, 16 czerwca odbędzie się II Krajowe Forum Venture Capital. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i jednocześnie niepowtarzalna okazja dla przedsiębiorców na spotkanie z menedżerami funduszy oraz poznanie ich oferty inwestycyjnej. Forum to również doskonała okazja na dyskusję i wymianę doświadczeń wśród przedstawicieli sektora.

Zorganizowane w ubiegłym roku przez „Puls Biznesu” i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową I Krajowe Forum Venture Capital pokazało jak ważny jest kontakt przedsiębiorców z przedstawicielami funduszy, które pozostają w naszym kraju wciąż w cieniu rynku giełdowego i banków. Sektora tak mało znanego, że nie dorobił się nawet swojej polskiej nazwy. Tymczasem na rynkach rozwiniętych fundusze venture capital / private equity stanowią najpopularniejszy sposób finansowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Sposób tym bardziej cenny, że poza zastrzykiem finansowym fundusze oferują swoim partnerom również wiedzę i doświadczenie.

Więcej informacji na http://www.pulsbiznesu.pl/forumvc

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Witkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trzeci numer miesięcznika „Droga po Kapitał” w poniedziałek (14 czerwca)!