Tsipras: bez darowania długów Grecja nie osiągnie trwałego wzrostu

opublikowano: 08-09-2016, 14:40

Premier Grecji, Aleksis Tsipras, ostrzegł, że bez dalszego umorzenia jego krajowi części długów Grecja nie zdoła osiągnąć trwałego wzrostu gospodarczego, pisze Reuters.

Grecja stoi przed kolejną oceną poprzedzającą przyznanie dalszej pomocy finansowej. Ma dokonać jesienią niepopularnej liberalizacji prawa pracy. Rząd w Atenach stara się przekonać, że dotychczasowe podwyżki podatków i cięcia emerytur przyniosły już oczekiwane korzyści.

Premier Tsipras powiedział w wywiadzie prasowym, że spodziewa się powrotu wzrostu gospodarczego w Grecji w tym roku. W przyszłym PKB ma wzrosnąć o 2,7 proc. Skarżył się, że brak ulgi w postaci darowania części długu hamuje większe ożywienie gospodarki.

- Ożywienie jest powolne, szczególnie z powodu bratu niezbędnej szczodrości ze strony naszych partnerów w postaci darowania długów – oświadczył Tsipras. – Jeśli odmówią zrobienia więcej w tym kierunku wówczas będzie trudno mojemu krajowi powrócić do wzrostu – dodał.

Premier Grecji powiedział, że nadszedł czas, aby Europa dała sygnał w tej sprawie oraz że nie można z tym czekać do wyborów krajowych w Niemczech we wrześniu przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane