Turecka lira mocno słabnie po wyrzuceniu szefa banku centralnego

opublikowano: 08-07-2019, 07:19

Lira słabła nawet o ponad 3 proc. po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan dekretem zwolnił ze stanowiska szefa banku centralnego Turcji. Rynek obawia się większej ingerencji głowy państwa w politykę monetarną.

Obecnie lira słabnie o 2,2 proc. do 5,7525 za dolara. Murata Cetinkaya został odwołany podczas weekendu. Wiadomość wywołała obawę utraty niezależności przez bank centralny Turcji. Podczas zamkniętego spotkania z parlamentarzystami ze swojej partii Erdogan mówił, że politycy i biurokraci powinni podzielać jego przekonanie o generowaniu wyższej inflacji przez wyższe stopy procentowe. Zagroził konsekwencjami każdemu, kto będzie sprzeciwiał się polityce gospodarczej rządu.

Notowania USD/TRY w piątek i poniedziałek
Zobacz więcej

Notowania USD/TRY w piątek i poniedziałek

- To z pewnością zła wiadomość dla tureckich aktywów – powiedział Nigel Rendell, analityk w Medley. – Erdogan znowu wtrąca się w działalność banku centralnego, bo myśli, że wie więcej, co nie jest prawdą – dodał.

Cetinkaya był szefem banku centralnego od kwietnia 2016 roku. W obliczu zawirowań rynkowych w drugim półroczu 2018 roku podwyższył stopy o 625 pkt. bazowych i nie zmieniał polityki monetarnej od tego czasu.  

- Cetinkaya popełnił zbrodnię nie obniżając stóp – powiedział Win Thin, szef strategii walutowej w Brown Brothers Harriman & Co. w Nowym Jorku. – Wiceszef Murat Uysal jest jego następcą, ale wszyscy wiemy, kto naprawdę kontroluje obecnie politykę monetarną – dodał.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy