Turecka lira zapikowała

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-02-2022, 14:06

Ponad 5 proc. osłabiła się turecka lira po doniesieniach z Ukrainy. To skutek odpływu inwestorów od ryzykowanych aktywów w stronę bezpiecznej przystani, donosi Reuters.

fot. Kerem Uzel/Bloomberg

Kurs tureckiej waluty wzrósł w relacji do dolara do poziomu 14,62 lir, co jest najwyższą wartością od końca grudnia, kiedy kraj był w środku kryzysu walutowego.

Notowania liry przebiły się przez wąskie pasmo, w którym tkwiła przez ostatnie dwa miesiące, po tym jak od wtorku na rynki powróciła niestabilność z powodu rosnących napięć między Moskwą a Kijowem.

W czasie kryzysu walutowego lira tąpnęła o 44 proc. w stosunku do dolara, co było wynikiem gwałtownej inflacji (w styczniu zbliżyła się do 50 proc.) oraz niekonwencjonalnych działań ze strony poddawanemu politycznej presji banku centralnego, który obniżał stopy procentowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane