Czytasz dzięki

Były prezes Orlenu zatrzymany w sprawie Nowaka

DI, PAP
opublikowano: 29-09-2020, 08:31

Wśród trzech osób zatrzymanych przez CBA w śledztwie związanym z byłym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem są były prezes PKN Orlen Dariusz Jacek K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., związany w przeszłości m.in. z PGE i Energą.

O zatrzymaniach w sprawie śledztwa związanego z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem poinformowały we wtorek CBA i prokuratura. 

Mężczyźni zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty. Chodzi o podejrzenie wręczenia Sławomirowi N. łapówek na łączną kwotę kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk.

Wyświetl galerię [1/2]

Były prezes PKN Orlen Dariusz Jacek K.

Krystian Maj / Forum

Według informacji PAP, w mieszkaniach zatrzymanych trwają przeszukania z ich udziałem. Dariusz Jacek K. miał przekazać Sławomirowi Nowakowi łącznie prawie 200 tys. zł w zamian za posadę w PKN Orlen. Pośrednikiem przy przekazaniu pieniędzy miał być trzeci zatrzymany, Leszek K. Wojciech T. miał z kolei przekupić Nowaka dwukrotnie, by objąć stanowiska w zarządach PGE i Energi. 

Dariusz Jacek K. był prezesem Orlenu w latach 2008-2015. To nie pierwszy raz, gdy miał styczność z agentami CBA. W listopadzie 2019 roku w wywiadzie dla „PB” opowiadał m.in. o kulisach poprzedniego zatrzymania i zarzutach prokuratury, relacjach z politykami PO i PiS oraz zarządzaniu państwową spółką przez osiem lat.

Śledztwo prowadzone jest jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane