Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 15-12-2019, 22:00

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się ostatnie istotne dane makroekonomiczne tego roku. Na krajowym podwórku ważnym tematem będą ceny prądu w 2020 r.

Poniedziałek

Ostatnią przedświąteczną prostą rozpoczniemy od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych czołowych gospodarek świata. Odczyty napływać będą kolejno z Japonii (1.30), Francji (9.15), Niemiec (9.30), strefy euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). O 2.30 poznamy dane o cenach nieruchomości w Chinach, którym towarzyszyć będą informacje o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (3). O 14 NBP przedstawi wskaźnik inflacji bazowej za listopad. Analitycy prognozują 2,5 proc.

O tej samej porze GUS opublikuje bilans płatniczy. Po południu z USA napłyną indeksy NY Empire State (14.30) oraz NAHB (16). Dzień zwieńczą dane o napływie kapitałów do USA (22).

Wtorek

O 10.30 poznamy raport o stanie brytyjskiego rynku pracy, w którym znajdą się informacje o stopie bezrobocia i wzroście wynagrodzeń. O 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym UE. 14 to moment ogłoszenia decyzji Narodowego Banku Węgier. Wśród danych z USA znajdziemy: pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy nowych domów (14.30), produkcję przemysłową (15.15) oraz zmianę zapasów ropy (22.40). Do 17 grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki musi zatwierdzić i ogłosić nowe taryfy za energię elektryczną.

Środa

O godz. 0.50 poznamy dane o imporcie i eksporcie Japonii. W Europie na pierwszy ogień pójdzie niemiecka inflacja producencka (8). Zza naszej zachodniej granicy napłynie także indeks Ifo (10). O tej samej porze GUS przedstawi dane o zmianie zatrudnienia i wynagrodzenia oraz o koniunkturze konsumenckiej. Następnie rozpocznie się przegląd danych o inflacji — raporty nadejdą z Wielkiej Brytanii (10.30), Eurostatu (11) oraz Kanady (14.30). Około 13 o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Czech. Dzień zwieńczy odczyt dynamiki PKB Nowej Zelandii (22.45).

Czwartek

Nad ranem czasu polskiego po raz ostatni w tym roku o stopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. Analogiczne decyzje zapadną także w Szwecji (9.30; analitycy wieszczą podwyżkę stóp), Norwegii (10) oraz Wielkiej Brytanii (13). O 14 opublikowanyzostanie protokół z posiedzenia RPP. Wśród danych makro najważniejsze będą te dotyczące produkcji przemysłowej (10). Według konsensusu ekonomistów jej roczna dynamika w listopadzie wyhamowała do 2 proc. wobec 3,5 proc. w październiku.

Piątek

Ostatni dzień przed rozpoczęciem okresu świąteczno-noworocznego rozpocznie się od danych o inflacji w Japonii (0.30). O poranku poznamy nastroje niemieckich (8) i francuskich konsumentów (8.45). O 10 GUS przedstawi dane o sprzedaży detalicznej. O 10.30 poznamy finalny odczyt dynamiki PKB w Wielkiej Brytanii. Podobny raport o 14.30 nadejdzie z USA. Dodatkowo za oceanem przedstawione zostaną także dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane