UBS: Hausner i budżet wyzwaniami dla premiera Marka Belki

05-09-2004, 14:55

Analitycy banku inwestycyjnego UBS oceniają, że rząd Marka Belki dotąd radzi sobie lepiej, niż się po nim spodziewano w momencie inauguracji, ale sprawdzianami jego skuteczności będą plan wicepremiera Jerzego Hausnera i budżet na 2005 rok.

"Największymi wyzwaniami dla Belki będzie zachowanie reformatorskich rozwiązań przewidzianych w planie Jerzego Hausnera i wyznaczenie ścisłych ram budżetu, przy równoczesnym oparciu się żądaniom poluzowania wydatków i zaniechania niepopularnych reform w przededniu wyborów powszechnych" - napisali w kwartalnym opracowaniu "Emerging Europe Economic Monitor" analitycy z UBS.

Za sukces rządu Belki uznają uchwalenie w połowie lipca nowelizacji ustawy znoszącej automatyczną waloryzację rent i emerytur, kluczowego elementu planu Hausnera, która w najbliższych latach ma przynieść 9 mld zł oszczędności.

Analitycy UBS pozytywnie oceniają też projekt budżetu na 2005 rok, ale w świetle politycznej sytuacji nazywają go "ambitnym" i spodziewają się trudnej debaty oraz zaaprobowania go dopiero w połowie grudnia.

UBS uważa, że Belka jest osobiście zaangażowany w mądrą politykę fiskalną, ale lewe skrzydło SLD nakłania go do zwolnienia tempa reform.

"Parlamentarna baza dla rządów Belki pozostanie niestabilna, a polityczna niepewność zapewne znów da o sobie znać, zwłaszcza w przededniu październikowego głosowania nad wotum zaufania dla rządu. Oznacza to, że w najbliższych dwóch miesiącach należy liczyć się w Polsce ze sporą możliwością politycznego rozczarowania" - podsumowali.

Gabinet Belki pracuje od 24 czerwca. W zamian za poparcie Belka w expose zadeklarował, że 7 dni po złożeniu w konstytucyjnym terminie projektu budżetu wystąpi o udzielenie wotum zaufania dla Rady Ministrów. To oznacza, że w październiku rząd Belki czeka kolejny sprawdzian poparcia.

asw/ dan/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UBS: Hausner i budżet wyzwaniami dla premiera Marka Belki