UE i Wietnam porozumiały się w sprawie wolnego handlu

Unia Europejska i Wietnam osiągnęły porozumienie w kwestii nowej umowy o wolnym handlu, która zniosłaby większość taryf na towary.

Cecilia Malmstroem, unijna komisarz ds. handlu, poinformowała, że pakt „dostarczy nowych możliwości firmom z obu stron, zwiększając dostęp dla towarów i usług”.

Wietnam to dynamiczny rynek 90 mln konsumentów. Wietnamscy politycy mają nadzieję, że porozumienie z UE przełoży się na wzrost europejskich inwestycji w kraju.

Umowa kończy dwa i pół roku negocjacji. Jak zapewniają obie strony, zostało już tylko dopracowanie szczegółów, by umowa została zatwierdzona przez kraje członkowskie UE i Parlament Europejski.

- Umowa ma zapewnić, że handel nie będzie odbywał się kosztem środowiska lub praw człowieka. UE i Wietnam zobowiązały się zapewnić poszanowanie praw pracowników i wsparcie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych - dodała komisarz.

To pierwsza tego typu umowa jaką Unia Europejska chce podpisać z krajem rozwijającym się.

W 2014 r. wartość wymiany handlowej z Wietnamem wyniosła 28 mld EUR, z czego UE importowała towary o wartości 22,1 mld EUR przy eksporcie wartym 6,2 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UE i Wietnam porozumiały się w sprawie wolnego handlu