Unia Europejska obawia się, że amerykańskie prawo klimatyczne może kosztować wspólnotę miliardy

skib/, Bloomberg
opublikowano: 08-03-2023, 17:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ogromne amerykańskie dotacje na rzecz rozwoju czystej energii mogą zaszkodzić Europie, uważa unijny urząd ds. rynku wewnętrznego. Zdaniem organu, nowe prawo USA stworzy “nowy ekosystem przemysłowy”, który będzie kosztował wspólnotę miliardy dolarów - przekazał Bloomberg.

Unijny organ ds. rynku wewnętrznego twierdzi, że Europa może stracić ponad 25 mld USD, które trafią do USA i Chin. “Konkurencyjność i odporność Europy jest zagrożona” - przekazał w dokumencie. Subsydia amerykańskie “niebezpiecznie zniekształcają konkurencję” i decyzje inwestycyjne.

USA przeznaczą setki miliardów na zielone innowacje

Przygotowana przez administrację Joe Bidena ustawa Inflation Reduction Act (IRA) zapewni aż 369 mld USD dotacji i ulg podatkowych na programy czystej energii w Ameryce Północnej.

Akt zawiera m.in. ulgi podatkowe na instalację paneli fotowoltaicznychi innych źródeł energii odnawialnej, które w zamierzeniu mają znacznie obniżyć ceny "zielonej" energii.

Dotacje UE równie kuszące?

Twarde stanowisko bloku wobec IRA w ostatnich tygodniach zaczęło słabnąć. Niektórzy urzędnicy uważają, że programy wsparcia UE dla zielonych innowacji są nie mniej atrakcyjne, niż amerykańskie.

“IRA jest okazją do zazielenienia amerykańskiej gospodarki, ale my też mamy pewne zalety, które warto podkreślić” - powiedział w lutym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zapewnił, że UE gwarantuje kwoty, które są “co najmniej porównywalne z pieniędzmi, które Amerykanie wykładają na stół”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane