Unia wspiera polskie banki

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Pekao i BGŻ BNP Paribas podpisały porozumienia z europejskimi instytucjami finansowymi. Dzięki nim otworzą się na mikroprzedsiębiorców.

Zbudowanie oferty kredytowej dla małych firm, która pomoże im się rozwijać, to element planu inwestycyjnego Europy. Finansowanie drobnych przedsiębiorców czy innowacyjnych start-upów jest jednak wysoce ryzykowne. Dlatego polski sektor bankowy potrzebuje wsparcia, by podjąć wyzwanie. Bank Peako podpisał porozumienie z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) w sprawie udzielania kredytów start-upom.

Vazil Hudak
Zobacz więcej

Vazil Hudak ARC

Dzięki temu firmy działające nie dłużej niż dwa lata będą mogły otrzymać finansowanie na prowadzenie biznesu — bank otrzyma 80 proc. zabezpieczenia kapitału i odsetek.

— Młode firmy, które nie zdążyły jeszcze zbudować kapitału, ale jednocześnie potrzebują wsparcia w początkach działalności, będą mogły uzyskać kredyty, a o gwarancje zatroszczy się bank we współpracy z Unią Europejską — mówi Tomasz Styczyński, wiceprezes Pekao. Dla banku to ogromna korzyść, bo dzięki gwarancjom zmniejsza się ryzyko finansowania start-upów, co pozwala mu się otworzyć na młode firmy. W ramach linii portfelowych będą realizowane umowy na kredyt inwestycyjny (do 100 tys. zł) oraz w rachunku bieżącym (do 20 tys. zł).

Limit portfela wynosi 60 mln zł. 25 mln zł jest na kredyty inwestycyjne, a 35 mln zł — w rachunku bieżącym. Porozumienie zawarto w ramach EaSI — europejskiego programu na rzecz zatrudniania i innowacji społecznych. Na mikroprzedsiębiorców otwiera się również BGŻ BNP Paribas.

Pomoże mu grupa EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego), która kupi od polskiego banku transzę papierów wartościowych typu mezzanine o wartości 341 mln zł. W ten sposób unijny organ odciąży kapitały banku, zwiększając jego zdolność do udzielania kredytów mikrusom. Jest to pierwsza tego typu transakcja europejskiego organu z BGŻ BNP Paribas.

Transakcja jest realizowana w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). Nowe kredyty dla MSP i spółek o średniej kapitalizacji będą wspierać zatrudnienie i wzrost gospodarczy w Polsce, co jest głównym celem planu inwestycyjnego dla Europy. Jak mówił we wtorek Vazil Hudák, wiceprezes EBI, w ostatnich miesiącach opracowano innowacyjne sposoby finansowania. Do tej pory bank przeznaczył z ramienia funduszu około 700 mln EUR na realizację tego typu projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy