Upał w pracy – nie tylko wodę trzeba zapewnić

opublikowano: 10-06-2019, 22:00

Pracownik może zrobić sobie przerwę, gdy wysoka temperatura jest dla niego niebezpieczna, a pracodawca nie może mu obniżyć pensji.

Zapewnienie — nieodpłatnie — pracownikom zimnych napojów to podstawowa powinność pracodawcy w czasie letnich upałów — przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Jest to jego obowiązkiem zwłaszcza wobec osób pracujących na otwartej przestrzeni, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 st. C, ponadto gdy na stanowisku pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 st. C, np. w biurze. Firma musi zadbać o wodę dla pracujących w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WGBT) powyżej 25 st. C. W takim przypadku napoje powinny być wzbogacone w sole mineralne i witaminy. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grozi kara grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

Pomiary wskaźników mikroklimatu gorącego wykonują uprawnione do tego laboratoria, a kwestie te reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Mikroklimatgorący jest takim czynnikiem i musi być uwzględniony w ocenie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą. Pracodawca musi przeprowadzać taką ocenę i zastosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające zagrożenia. Poza tym gdy wartość WGBT dla danej pracy przekroczy dopuszczalną granicę, ryzyko zawodowe powodowane obciążeniem termicznym powinno być obniżone do stopnia akceptowalnego, np. przez skrócenie czasu pracy, z zachowaniem wynagrodzenia dla pracownika. Ten, kto pracuje w warunkach szczególnie niebezpiecznych i podwyższonej temperatury powietrza, powinien też sam ocenić swoje zdolności psychofizyczne do wykonywania określonych zadań. Gdy sytuacja nie odpowiada normom BHP albo jest groźna, może on przerwać pracę, do czego uprawnia art. 210 par. 1 kodeksu pracy. Jednocześnie z tego powodu nie można mu obniżyć pensji. Napoje muszą być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących. Jednocześnie pracodawcy nie mogą przyjąć, że wywiążą się należycie z obowiązku dostarczenia pracownikom płynów do picia przez wypłacenie im ekwiwalentu pieniężnego. Takie rozwiązanie będzie niezgodnie z prawem — podkreśla inspekcja pracy.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W przypadku osób wykonujących prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze bez dostępu do bieżącej wody pracodawca musi zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 litrów wody dziennie. Muszą też one mieć odpowiednie warunki do spożywania napoi. Do pracodawców należy też zapewnienie właściwej temperatury w miejscach, gdzie pracują zatrudnieni, odpowiedniej do rodzaju wykonywanych zajęć. Przepisy dotyczące BHP nie określają maksymalnych wartości w pomieszczeniach pracy. PIP przytacza stanowisko Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. Wynika z niego, że latem dla pracy lekkiej w pozycji siedzącej komfortowa dla organizmu jest temperatura otoczenia wynosząca 23,9-26,7 stopni C. Pracodawcy mogą dla obniżenia temperatury na stanowiskach pracy stosować rolety, wentylatory czy klimatyzatory. Tam gdzie istnieje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń. Szczególną ochroną przed wysokimi temperaturami są objęci pracownicy młodociani. Nie można ich zatrudniać w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65 proc.

Sprawdź program kongresu "HR Summit 2019", 11-12 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bhp