Usługi potwierdzają siłę brytyjskiej gospodarki

opublikowano: 04-07-2018, 11:14

Dominujący w brytyjskiej gospodarce sektor usług odnotował w czerwcu najmocniejszy wzrost od ośmiu miesięcy napędzając odbicie w krajowej gospodarce i zwiększając szansę na podwyżkę stóp Banku Anglii już w przyszłym miesiącu.

Wskaźnik PMI IHS Markit dla branży wzrósł w zeszłym miesiącu do poziomu 55,1 pkt., w porównaniu z 54 pkt w maju. 

Raport wraz z opublikowanymi w tym tygodniu zadymi pokazującymi szybszy wzrost w krajowym sektorze wytwórczym i budowlanym, sugeruje, że stopa wzrostu brytyjskiej gospodarki podwoiła się do 0,4 proc. w drugim kwartale – ocenia Markit.

Potwierdza to argumenty urzędników Banku Anglii, którzy twierdzą, że gospodarka odbija się po pierwszym kwartale, który był naznaczony bardzo złymi warunkami atmosferycznymi.

Markit przewiduje, że inflacja w Wielkiej Brytanii, która już jest powyżej celu BOE, wzrośnie jeszcze z obecnego poziomu 2,4 proc.

Raporty z tego tygodnia są ostatnim pełnym zestawem odczytów PMI, jakie decydenci z BOE otrzymają przed ogłoszeniem następnej decyzji ws. stóp procentowej podczas posiedzenia zaplanowanego na 2 sierpnia. W czerwcu przegłosowali oni w stosunku 6-3 utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp, zaś inwestorzy wyceniają obecnie na około 65 proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp w przyszłym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu