Uzależnieni od aut

opublikowano: 27-08-2019, 22:00

Co piąty pojazd wyprodukowany w Unii Europejskiej pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej.

W Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech powstało w 2017 r. 3,53 mln pojazdów, czyli 18 proc. unijnej produkcji sektora — wynika z raportu „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej” Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Najdynamiczniej branża rozwijała się na Słowacji i Węgrzech. W latach 2010-17 produkcja wzrosła tam o 100 i prawie 90 proc.

— Najbardziej rozwiniętym sektorem motoryzacyjnym w krajach grupy mogą pochwalić się Czechy — mówi Katarzyna Dębkowska z PIE.

Dla każdego z tych państw branża motoryzacyjna ma kluczowy charakter w rozwoju gospodarczym i znacznie większe znaczenie niż przeciętnie dla reszty krajów w UE. Produkcja automotive stanowi w nich 25-30 proc. całego przemysłu, w Polsce ten odsetek jest znacznie niższy — nieco ponad 8 proc. Pod względem wartości eksportu pojazdów oraz części do nich Polska zajmuje w grupie drugie miejsce — w 2017 r. wartość zagranicznej sprzedaży wyniosła 27,5 mld EUR. Lepsi są tylko Czesi — 30,7 mld EUR. Głównym odbiorcą są Niemcy, do których trafia prawie jedna trzecia produkcji motoryzacyjnej w regionu. Problem w tym, że widać już spowolnienie tamtejszej gospodarki.

— Jeśli spada sprzedaż samochodów, to zmniejsza się też zapotrzebowanie na części do ich produkcji. To spowolnienie dotknie producentów aut, ale także dostawców części i akcesoriów — mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy