Volkswagen za zaprzestaniem wspierania diesli przez rząd Niemiec

opublikowano: 11-12-2017, 07:55
aktualizacja: 11-12-2017, 07:55

Prezes Volkswagena Matthias Müller powiedział, że rząd Niemiec powinien rozważyć zaprzestanie subsydiowania sprzedaży aut z silnikami diesla w Europie, donosi The New York Times.

- Powinniśmy zastanowić się nad logiką i celowością subsydiowania diesla – powiedział Müller w wywiadzie dla Handelsblatt. – Te pieniądze mogą być zainwestowane rozsądniej w promocję bardziej przyjaznych środowisku technologii – dodał.

Matthias Mueller
Reuters/FORUM

Müller to pierwszy szef dużej niemieckiej firmy motoryzacyjnej, który głośno mówi o potrzebie zakończenia subsydiów dla aut z silnikami diesla, podkreśla The New York Times. Zwraca uwagę, że wypowiedź szefa Volskwagena wywołała pewną sensację w Niemczech.

- Rząd został wezwany do zaprzestania subsydiowania diesla nie przez kogo innego, jak przez największego oszusta w silnikach diesla – stwierdził Tobias Austrup, ekspert Greenpeace.

Niemcy obciążają olej napędowy niższym podatkiem niż benzynę. Wycofanie się z tego rozwiązania zwiększyłoby wpływy do budżetu o 8 mld EUR, szacują eksperci.

Auta z silnikami diesla przyczyniły się znacząco do sukcesu niemieckich producentów samochodów. Analitycy uważają, że wycofanie się rządu Niemiec z promowania diesli najmocniej uderzyłoby w BMW i Daimlera, właściciela spółki Mercedes-Benz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane