W 2020 roku było mniej niewypłacalności biur podróży

  • PAP
opublikowano: 31-03-2021, 06:51

Turystyka mocno odczuła skutki pandemii. Środki pomocowe z tarczy antykryzysowej, w tym finansowej, pozwalają przetrwać firmom w oczekiwaniu na pocovidowy czas - powiedział w rozmowie z "DGP" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że "paradoksalnie, w 2020 r. było mniej niewypłacalności biur podróży".

Gut-Mostowy pytany w "DGP" o szczegóły zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego wsparcia m.in. dla hotelarstwa i turystyki poinformował, że "przedłużone będą, na czas zamrożenia turystyki, dotychczas oferowane instrumenty, w tym m.in.: postojowe i mikrodotacje".

"To wsparcie dla przedsiębiorców jest istotne w ochronie miejsc pracy i utrzymaniu płynności finansowej firm" - wskazał.

W rozmowie z "DGP" ocenił, że "generalnie turystyka mocno odczuła skutki pandemii".

"Środki pomocowe z tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej, pozwalają przetrwać firmom w oczekiwaniu na pocovidowy czas. Ale z drugiej strony mamy statystyki, które mówią, że upadłości nie jest więcej niż w latach ubiegłych, np. statystyki Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego dotyczące biur podróży wskazują na to, że w 2019 r. było kilkanaście niewypłacalności, a na koniec ubiegłego roku – mniej niż 10. Paradoksalnie, w 2020 r. było więc mniej niewypłacalności biur podróży niż w latach poprzednich. Tarcze antykryzysowe i programy pomocowe przyniosły przewidywany efekt" - powiedział Gut-Mostowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane