W emerytury trzeba inwestować

Stabilność systemu emerytalnego wymaga inwestycji w produktywność. Do ich finansowania potrzebne są długoterminowe oszczędności.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Należy zlikwidować wszystkie przywileje emerytalne i z oszczędności sfinansować zachęty do uczestnictwa w dobrowolnych programach oszczędnościowych. To warunek bezpieczeństwa przyszłych emerytów. Takiego zdania jest Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Eksperci dyskutowali o emeryturach podczas debaty zorganizowanej przez stowarzyszenie CFA Poland.

Oszczędności umożliwią inwestycje, które są warunkiem wzrostu płac, od których z kolei zależą przyszłe emerytury. Jeremi Mordasewicz zauważył, że inwestycje w Polsce są za niskie, a w dodatku tradycyjnie najchętniej inwestuje się w nieruchomości. Taka struktura jest niekorzystna, ponieważ w przeciwieństwie do inwestycji w maszyny i technologie inwestycje w nieruchomości nie zwiększają produktywności pracowników.

— Na inwestycje przeznaczamy 17-23 proc. PKB, podczas gdy w Korei Południowej proporcja ta od lat przekracza 30 proc. Wzrost produktywności jest konieczny, by zdrowo rosły wynagrodzenia. Inaczej podwyżki płac kończą się jak w Grecji — powiedział Jeremi Mordasewicz.

Z jego diagnozą zgodził się profesor Maciej Żukowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Długoterminowy wzrost wynagrodzeń jest kluczowy, ponieważ emerytury będą nieuchronnie coraz niższe w porównaniu z płacami, w miarę jak ich relacja będzie zbliżała się do poziomu notowanego w krajach zachodnich. Ekspert skrytykował pomysły obniżania wieku emerytalnego, zauważając, że muszą one wiązać się albo z podniesieniem składki, albo z obniżeniem uposażeń. Na krótkowzroczność polityków zwracała uwagę także Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

— Przeprowadziliśmy z partiami politycznymi konsultacje w sprawie rozwiązań w systemie emerytalnym i wszystkie odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy, można nazwać populistycznymi — skarżyła się Małgorzata Rusewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W emerytury trzeba inwestować