W Estonii więcej przeciwników przyjęcia euro niż zwolenników

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-10-2006, 11:16

Prawie połowa mieszkańców Estonii jest przeciwna przyjęciu przez ten kraj euro.

Prawie połowa mieszkańców Estonii jest przeciwna przyjęciu przez ten kraj euro. We wrześniu przeciwników wprowadzenia wspólnej waluty było 49 proc., a poparcie wyrażało 40 proc. Estończyków - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS EMOR.

Estonia, która już raz odłożyła w czasie termin wprowadzenia euro z 1 stycznia 2007 na początek 2008 r., może być zmuszona do kolejnej poprawki i przełożenia tej daty. Tak wynika z ocen Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przedstawionych pod koniec sierpnia.

Również w sierpniu Ministerstwo Finansów Estonii oceniało, że nowy termin wprowadzenia euro przełożony na 1 stycznia 2008 jest teraz dużo bardziej trudny do osiągnięcia, niż jeszcze wiosną tego roku.

Przed zamianą krajowej waluty na euro każde państwo musi spełniać kryteria z Maastricht, czyli m.in. mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie była ona najniższa.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Estonii więcej przeciwników przyjęcia euro niż zwolenników