W marcu deficyt handlowy USA osiągnął rekordowy poziom

ARŻ, Reuters
opublikowano: 28-04-2021, 18:29

Amerykański deficyt w handlu towarami podskoczył w marcu do rekordowo wysokiego poziomu, pisze Reuters.

Aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych odbiła się szybciej niż w innych krajach. Stłumiony popyt przyciąga import, jednocześnie przyćmiewając ożywienie eksportu i utrzymując ogólny deficyt handlowy na wysokim poziomie.

Deficyt w handlu towarami wzrósł w zeszłym miesiącu o 4 proc. do 90,6 mld USD, czyli najwyższego poziomu w historii. Eksport towarów przyspieszył o 8,7 proc. do 142,0 mld USD. Wzmocniły go dostawy pojazdów, materiałów przemysłowych, dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych oraz żywności.

Skok eksportu został skompensowany wzrostem importu o 6,8 proc. do 232,6 mld USD. Ekonomiści spodziewają się, że deficyt w handlu towarami pozostanie duży przynajmniej do końca roku, gdy po rozszerzeniu programu szczepień przeciwko COVID-19 popyt powróci do sektora turystycznego i gastronomicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane