W Sejmie o obowiązkowej składce emerytalno-rentowej dla rencistów

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-12-2006, 06:40

Do sejmowej KPS skierowano projekt noweli ustawy ws płacenia obowiązkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez rencistów prowadzących działalność gospodarczą.

Sejm skierował we wtorek w nocy do sejmowej komisji polityki społecznej projekt noweli ustawy zakładający przesunięcie terminu wejście w życie - z 1 stycznia 2006 r. na 1 lipca 2007 r. - przepisów dotyczących płacenia obowiązkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez rencistów prowadzących działalność gospodarczą.

Podczas debaty posłowie zgłosili poprawki do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Mirosław Mieleńczuk poinformował, że rząd pracuje nad projektem, który zakładałby refundację części składki na FUS. "Mają to być działania osłonowe. Rząd proponuje, aby refundacje tych składek wypłacane były co miesiąc" - powiedział Mielniczuk.

Od 1 stycznia renciści prowadzący działalność gospodarczą mają płacić obowiązkową składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Pierwotnie do prac w Sejmie zostały skierowane trzy projekty nowelizacji: SLD, PSL i PiS.

SLD proponował, aby wydłużyć o 12 miesięcy okres wejścia w życie tych rozwiązań, czyli od 1 stycznia 2008 r. PSL w swoim projekcie zaproponowało wykreślenie obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez osoby będące na rencie a prowadzące działalność gospodarczą. Natomiast PiS proponował odroczenie wejścia w życie przepisów o sześć miesięcy, czyli do 1 lipca 2007 r.

Tadeusz Cymański (PiS) sprawozdawca sejmowej komisji polityki społecznej wyjaśnił we wtorek, że komisja rekomenduje przyjęcie rozwiązań zaproponowanych przez PiS. Choć jak podkreślił "wszystkie wychodzą naprzeciw oczekiwano ludzi, którzy prowadzą działalność gospodarczą a są na rentach".

Eugeniusz Wycisło w imieniu klubu PO złożył poprawkę zakładająca przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów o rok czyli od 1 stycznia 2008 r. Natomiast Samoobrona poparła propozycję PiS, czyli przesunięcie wejścia w życie przepisów do 1 lipca 2007 r. Posłowie argumentowali, że dzięki zmianie terminu rząd będzie miał czas na wypracowanie kompleksowej zmiany w tych przepisach, tak aby zachowane zostały zasady uczciwej konkurencji.

To już kolejna nowelizacja przepisów dotyczących składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Przepisy dotyczące obowiązkowej składki miały wejść w życie 1 czerwca 2006 r., jednak Sejm kolejną nowelizacją przesunął termin na 1 stycznia 2007 r.

W uzasadnieniach do złożonych w Sejmie projektów podkreślono, że dla osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy, prowadzenie działalności gospodarczej daje możliwość uzupełnienia niskich dochodów, jest też szansą na rehabilitację zawodową. Według uzasadnień, obciążenie rencistów składkami na ubezpieczenie spowoduje w większości przypadków likwidację prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej.

Z wyliczenie FUS wynika, że likwidacja obowiązku opłacania składki przez rencistów obniży w przyszłym roku przychody FUS o 147 mln zł.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Sejmie o obowiązkowej składce emerytalno-rentowej dla rencistów