Wagony Świdnica otrzymały zamówienie na dostawę wagonów do Iraku

17-06-2004, 15:56

PAP: Fabryka Wagony Świdnica otrzymała zamówienie na dostawę do Iraku 240 kolejowych wagonów-platform kontenerowych - poinformował w czwartek Dariusz Czerniak z firmy Wagony Świdnica SA. Firma nie podała wartości zamówienia.

"Tymczasowa Administracja Koalicyjna Iraku przyznała zamówienie na dostawę 240 kolejowych wagonów-platform kontenerowych, które zostaną wyprodukowane przez fabrykę wagonów Wagony Świdnica SA - polską filię amerykańskiej firmy Greenbrier Companies" - powiedział Czerniak.

"Zamówienie ma szczególne znaczenie dla Polski, gdyż jest pierwszym irackim zamówieniem od czasu przystąpienia Polski do koalicji wojskowej z chwilą rozpoczęcia działań wojennych w Iraku" - czytamy w przesłanym komunikacie.

W komunikacie podano, że spodziewane jest dalsze zacieśnienie współdziałania między Polską a USA w zakresie odbudowy najistotniejszych części infrastruktury Iraku.

Zakład Wagony Świdnica jest producentem kolejowych wagonów towarowych w Europie. Fabryka otrzymała gwarancje eksportowe od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Obecnie fabryka zatrudnia 900 pracowników z terenu Dolnego Śląska.

Zakład dostarczał już w przeszłości wagony towarowe do Iraku i innych krajów arabskich. Jednak ostatnie zamówienie stanowi pierwsze zlecenie na dostawę wagonów dla tego regionu od ponad 20 lat.

Od kilku lat Wagony Świdnica dostarczają wagony towarowe do większości państw europejskich. Fabryka zamierza również brać udział w przetargach na dostawy wagonów towarowych dla PKP.

Greenbrier zaczął inwestować w Polsce w 1998 roku - wtedy nabył udziały w świdnickiej Fabryce Wagonów Świdnica. W tamtym okresie fabryka zatrudniająca ok. 500 pracowników była na skraju upadłości.

Greenbrier Companies z siedzibą w stanie Oregon w USA jest dostawcą sprzętu transportowego i usług dla branży kolejowej. Zajmuje się produkcją nowych wagonów towarowych w USA, Kanadzie i Meksyku oraz naprawą i remontami wagonów i kół w 13 zakładach w Ameryce Północnej. W Europie firma produkuje nowe wagony towarowe i przebudowuje stare wagony. Działania te prowadzone są we własnej fabryce w Polsce (Wagony Świdnica SA) oraz u podwykonawców na terenie całej Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wagony Świdnica otrzymały zamówienie na dostawę wagonów do Iraku