Warszawa stara się o dofinansowanie osiemnastu projektów z UE

(Marek Druś)
25-10-2006, 19:58

Stołeczny Ratusz stara się o dofinansowanie osiemnastu projektów ze środków unijnych. Według szacunków władz miasta, koszt ich wykonania to ponad 2,5 mld zł. Najwięcej pieniędzy - blisko 1,6 mld zł - potrzeba na budowę infrastruktury drogowej.

Stołeczny Ratusz stara się o dofinansowanie osiemnastu projektów ze środków unijnych. Według szacunków władz miasta, koszt ich wykonania to ponad 2,5 mld zł. Najwięcej pieniędzy - blisko 1,6 mld zł - potrzeba na budowę infrastruktury drogowej.

Propozycje projektów zostały przekazane marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi do wpisania na listę projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Program realizowany jest przy wsparciu środków unijnych. Programy takie mają wszystkie województwa.

"Decyzja o przyznaniu dofinansowania na te projekty jest bardzo ważną kwestią dla miasta. Dzięki niemu Warszawa ma szansę na modernizację już do 2016 roku. W przeciwnym razie, może ona potrwać jeszcze przez kilkanaście lat" - powiedział w środę na spotkaniu z dziennikarzami naczelny architekt miasta Michał Borowski.

Projekty infrastruktury drogowej dotyczą m.in. budowy obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od Ronda Wiatraczna do połączenia z dzielnicą Targówek, skrzyżowania drogi nr 2 z Trasą Siekierkowską, trasy "Krasińskiego" na odcinku Pl. Wilsona - ul. Budowlana wraz z mostem i torowiskiem tramwajowym, parkingów "Parkuj i jedź", Warszawskiego Parku Technologicznego, który ma powstać w okolicach Łuku Siekierkowskiego. Ponadto miasto chce uzyskać dofinansowanie na zakup taboru SKM na trasę Lotnisko Okęcie - Warszawa Wschodnia.

"Propozycja projektów jest już u marszałka. Zależy nam bardzo na tym, aby marszałek wpisał te projekty na listę. Chcielibyśmy uzyskać ponad 2,5 mld zł - taki jest koszt tych wszystkich projektów" - powiedział p.o. z-ca dyr. stołecznego biura funduszy europejskich Kazimierz Sender.

Marszałek Struzik ma do rozdysponowania 1,8 mld euro na województwo mazowieckie w latach 2007-2013.

Ponadto miasto stara się o dofinansowanie z funduszy unijnych siedmiu innych projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Unia przeznacza na niego ponad 21 mln euro dla Polski. Miasto trzy z nich już zgłosiło do wpisania na listę indykatywną tego programu. Jeden dotyczy budowy odcinka centralnego II linii metra wraz z zakupem taboru oraz dwa pozostałe projekty związane są z ochroną środowiska naturalnego. Miasto szacuje wykonanie tych trzech projektów na kwotę ponad 12 mld zł, zaś wszystkich siedmiu na blisko 15 mld zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warszawa stara się o dofinansowanie osiemnastu projektów z UE