Warszawa wysupła 300 mln zł na walkę ze smogiem

AR
opublikowano: 27-02-2019, 18:16

Stolica zapowiada duże dotacje na wymianę tzw. kopciuchów i inne działania ukierunkowane na poprawę powietrza - na razie bez konkretów.

Samorząd Warszawy chce skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i, w związku z tym, zapowiada wdrożenie nowego programu antysmogowego.

- Główną osią tego programu jest oczywiście likwidacja miejskich kopciuchów, w uzupełnieniu programu, które promuje województwo. Do 2021 roku planujemy likwidację wszystkich miejskich kopciuchów w domach komunalnych. Na ten cel przeznaczamy 300 mln zł, czyli znacznie, znacznie więcej niż do tej pory - poinformował w środę podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.

Nie poinformował o szczegółach lokalnego programu, ale dodał, że - zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej - miasto będzie starać się podłączyć jak największą liczbę budynków do sieci ciepłowniczej (wspólnie ze spółką gazową, która działa na terenie miasta). Samorząd zacznie od... własnego zasobu komunalnego, wynika z zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego. Przy okazji walki ze smogiem miasto chce doprowadzić centralne ogrzewanie i wyremontować mieszkania, których lokatorzy od lat czekają na poprawę warunków życia (najgorsze dzisiaj - zdaniem ekspertów z organizacji Miasto jest nasze - mają mieszkańcy lokali komunalnych i socjalnych z Pragi Północ).

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

Duże pieniądze

- Chcemy również przeznaczyć więcej pieniędzy na termomodernizację, ale przede wszystkim walkę z samym smogiem. Tutaj prowadzimy wielopłaszczyznowe działania. Poza likwidacja kopciuchów, postawimy na lepszą informację, będziemy badać stan powietrza. Kupimy nowe stacje pomiarowe, na które przetarg będzie rozpisany w najbliższych tygodniach. Planujemy też wymianę taboru na niskoemisyjny, a także zmianę zakresu zadań straży miejskiej, tak żeby ściganie trucicieli było jednym z jej priorytetów. Będziemy angażować drony do walki ze smogiem - dodał Rafał Trzaskowski.

W drodze jest również uchwała, która zwiększy maksymalną kwotę pojedynczej dotacji celowej na wymianę starego pieca węglowego - do 12 tys. zł (ma być głosowana na najbliższej sesji rady miasta). Ma ona też uprościć procedury otrzymania dofinansowania z punktu widzenia mieszkańca.

Na lokalny program walki ze smogiem miasto zarezerwuje w budżecie na najbliższe 4 lata  łącznie 300 mln zł - byłaby to największa kwota, jaką do tej pory przeznaczyło na walkę ze smogiem. Takiego budżetu jeszcze nie mieliśmy - mówią urzędnicy.

Sceptyczni eksperci

-  Chcemy wyeliminować wszystkie piece na paliwa stałe w Warszawie. Jeśli chodzi o zasób komunalny to jest ok. 1500 domów. To jest,  wbrew pozorom, to prostsze zadanie, choć zdarza się, że trafiamy na różne bariery. Jeśli chodzi o mieszkania indywidualne szacujemy, że jest 20 tys. mieszkań opalanych paliwem stałym, choć nadal liczymy - mówi Justyna Glusman, dyrektor-koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m. st. Warszawy.

Do  2028 roku, zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą w całym woj. mazowieckim , wszystkie kotły do ocieplania mieszkań muszą spełniać wymogi klasy piątej.

- Miasto obiecało pewną kwotę, dość  dużą, na razie nie znamy szczegółów. Nie znamy dokładnych celów, które chcą osiągnąć urzędnicy. Natomiast aby osiągnąć cele uchwały antysmogowiej - biorąc pod uwagę, że w Warszawie jest ok. kilkanaście tysięcy kopciuchów - powinno się tam wymieniać ok. 5 tys. kotłów rocznie. Dotychczas rocznie wymieniano ich ok. 300.  Jeśli popatrzymy na statystki z Krakowa, który jest znacznie mniejszym miastem, to stolica wypada blado. Tam od 2014 r. wymieniono 24,5 tys. kapciuchów, a w najlepszym roku - aż 7 tys. - komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu