We wtorek zarząd Kompanii Węglowej przyjmie założenia restrukturyzacji

PAP
opublikowano: 18-11-2013, 11:36

We wtorek zarząd Kompanii Węglowej (KW) ma przyjąć kluczowe założenia programu restrukturyzacji firmy do 2020 r. Dziesięć dni później gotowy projekt programu pozna strona społeczna. Przekazanie dokumentu do zatwierdzenia radzie nadzorczej nastąpi 16 stycznia.

Prace nad programem naprawczym dla firmy, która po trzech kwartałach tego roku przyniosła blisko 300 mln zł strat, trwają od kilku miesięcy. Jego główne założenia są już znane - to m.in. łączenie ze sobą kopalń, rezygnacja z eksploatacji nierentownych i najbardziej niebezpiecznych ścian wydobywczych, zmniejszenie zatrudnienia w drodze naturalnych odejść górników na emerytury oraz redukcja etatów na powierzchni, głównie w administracji. Ostateczna wersja programu nie jest jeszcze gotowa.

"Kluczowe założenia projektu będą przyjęte przez zarząd we wtorek 19 listopada. Później trzeba będzie jeszcze dopracować szczegóły, tak aby 28 listopada zarząd zaakceptował gotowy projekt programu. Dzień później zostanie on przekazany Radzie Pracowników do konsultacji" - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Zgodnie z przepisami Rada Pracowników (należą do niej przede wszystkim związkowcy) będzie miała 45 dni na przedstawienie swoich uwag do projektu. Do dokumentu mogą odnieść się również poszczególne organizacje związkowe. 16 stycznia projekt trafi do rady nadzorczej KW, która ma ostatecznie zatwierdzić dokument. Wcześniej rada dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd projekt, domagając się bardziej zdecydowanych działań.

Oprócz zmian organizacyjnych, jak łączenie kopalń (z 15 ma pozostać 8) czy redukcja etatów w administracji (o ok. tysiąc) program będzie zawierał także założenia dotyczące prognozowanej wielkości sprzedaży węgla, kształtowania jego cen oraz spodziewanych przychodów. Kompania nie spodziewa się, by w ciągu najbliższych kilku lat można było liczyć na znaczący wzrost cen i sprzedaży. Roczne wydobycie węgla ma pozostać na poziomie przekraczającym 30 mln ton (w br. ok. 34 mln ton), a koszty mają być dostosowane do cen.

Przygotowane są też rozwiązania, które mają uczynić węgiel z Kompanii bardziej konkurencyjnym na rynku krajowym wobec węgla z importu. To m.in. ceny strefowe, różniące się w zależności od położenia danego regionu kraju czy powiatu.

Z prognoz wynika, że jeszcze w przyszłym roku KW nie ma szans na odzyskanie rentowności operacyjnej, czyli nadal będzie generować stratę na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla. Jednak od 2015 r. sprzedaż węgla ma już przynosić zysk. Aby zmniejszyć przekraczające 5 mln ton zapasy węgla na zwałach, jeszcze w przyszłym roku spółka ma utrzymywać wzmożony eksport węgla, jednak z czasem chce go ograniczać, koncentrując go na opłacalnych kierunkach, gdzie surowiec wysyłany jest koleją, a nie drogą morską.

Plan zakłada, że do 2020 r. na emeryturę odejdzie ok. 15,5 tys. pracowników firmy, zatrudniającej dziś ok. 57 tys. osób. W tym czasie przyjętych do pracy zostanie ok. 6,8 tys. nowych pracowników - głównie absolwentów klas górniczych w szkołach i kierunków górniczych na uczelniach, z którymi KW zawarła umowy o współpracy. Tym samym zatrudnienie w spółce zmniejszy się o ok. 8,5 tys. osób i spadnie poniżej 50 tys. pracowników.

Firma zapewnia, że redukcja zatrudnienia nastąpi w sposób naturalny, poprzez nadwyżkę odejść na emerytury nad przyjęciami do pracy. KW nie zamierza zwalniać górników dołowych oraz pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Chce natomiast ograniczyć zatrudnienie na powierzchni, głównie w administracji, gdzie - jak wyliczono - pracuje ok. tysiąc osób za dużo. "Dla tych osób przygotujemy oferty alternatywnego zatrudnienia" - zapewnił Madej.

Osoby te mogłyby znaleźć pracę np. w grupie kapitałowej KW lub na innych stanowiskach w spółce. Spółka chce - tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione - rezygnować z usług zewnętrznych firm, aby prace wykonywane dotąd przez te podmioty wykonywali pracownicy zatrudnieni bezpośrednio w spółce.

Program naprawczy KW uwzględnia też niektóre sugestie specjalistów firmy doradczej Roland Berger Strategy Consultants, która przeprowadza audyt w spółkach węglowych. Szczegółowy raport z tych prac ma być gotowy przed końcem listopada.

Na program restrukturyzacji KW czekają związkowcy, którzy już ogłosili pogotowie strajkowe w spółce. Zapowiadają obronę miejsc pracy oraz warunków pracy górników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / We wtorek zarząd Kompanii Węglowej przyjmie założenia restrukturyzacji