Wiceprezes Samsunga Jay Y. Lee skazany na 2,5 roku więzienia

ARŻ, Reuters
opublikowano: 18-01-2021, 07:12

Sąd Najwyższy Korei Południowej skazał w poniedziałek wiceprezesa Samsung Electronics Jaya Y. Lee na dwa i pół roku więzienia za łapówkarstwo, pisze Reuters.

Jay Y. Lee
Jay Y. Lee
SeongJoon Cho

W wyniku wyroku skazującego 52-letni Jay Y. Lee zostanie odsunięty od podejmowania ważnych decyzji w Samsungu oraz od nadzorowania procesu dziedziczenia po swoim ojcu, który zmarł w październiku 2020 roku, kluczowym dla utrzymania kontroli nad firmą.

Wiceprezes Samsunga został skazany za przekupienie współpracownika byłej prezydent Korei Południowej Park Geun-hye i skazany na pięć lat więzienia w 2017 roku. Lee zaprzeczył popełnieniu przestępstwa, wyrok został zmniejszony i zawieszony w postępowaniu odwoławczym. Po rocznej odsiadce biznesmen został zwolniony. Następnie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który wydał poniedziałkowe orzeczenie.

Poprzedni pobyt w więzieniu ma zostać wliczony na poczet kary. Wiceprezes Samsunga może odwołać się od wyroku, jednak Sąd Najwyższy już orzekał w sprawie, w związku z czym szanse na zmianę interpretacji prawnej są znacznie mniejsze.

Po ogłoszeniu wyroku dla Jaya Y. Lee akcje Samsunga spadły o blisko 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane