Więcej środków dzięki Unii

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 07-06-2004, 00:00

Fundusze inwestycyjne ulokowały w Polsce w 2003 r. 184 mln EUR. Z każdym rokiem wydają więcej.

W 2003 r. fundusze private equity i venture capital (PE/VC) zainwestowały w Polsce 184 mln EUR, o 47 mln EUR więcej niż w 2002 r. Dla całego rynku inwestycyjnego Europy także był to bardzo udany rok. Wartość rozpoczętych projektów wyniosła 29,1 mld EUR. Dla porównania: w rekordowym 2000 r. było to 34,9 mld EUR.

— Aktywność funduszy po włączeniu Polski do UE będzie się zwiększać — wynika z raportu European Private Equity & Venture Capital Association (EVCA), organizacji skupiającej fundusze PE/VC.

— Spodziewamy się, że wejście do Unii spowoduje napływ nowych funduszy, a także zaowocuje zwiększeniem potrzeb kapitałowych firm. Polska powoli zaczyna być postrzegana nie jako wschodzący rynek, ale jako część gospodarki ogólnoeuropejskiej. Inwestorów przyciągają dobre wskaźniki makroekonomiczne i stabilizujące się prawo spójne z systemem europejskim — mówi Barbara Nowakowska, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Pozyskiwanie nowych kapitałów do funduszy pozostało w Europie na tym samym poziomie — 27 mld EUR. Ponad połowa tych środków (55 proc.) pochodziła ze źródeł krajowych: banków (21 proc.) i funduszy emerytalnych (19 proc.)

Na polskim rynku działa ponad 30 funduszy PE/VC, które łącznie zarządzają kapitałem przekraczającym 2 mld USD. Ich zainteresowanie w ostatnim okresie koncentruje się jednak na większych i zaawansowanych projektach. W rezultacie dla firm startujących lub będących na wstępnym etapie rozwoju kapitał staje się znacznie trudniej osiągalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Więcej środków dzięki Unii