Większość Greków za zwolnieniami w sektorze publicznym

PAP
21-07-2013, 15:28

Zdecydowana większość Greków uważa, że zwolnienia pracowników sektora publicznego, w ramach oszczędności wymaganych przez wierzycieli, są niezbędne - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę. W tym tygodniu parlament przegłosował ustawę w tej sprawie.

60,6 proc. Greków zadeklarowało, że są zwolennikami redukcji miejsc pracy w rozbudowanej greckiej administracji; przeciwnego zdania było 36 proc. badanych - wykazało badanie przeprowadzone przez instytut Kapa we wtorek i w środę, gdy przed głosowaniem w parlamencie trwały protesty przeciwko zwolnieniom.

Rozwiązanie to popiera ok. 70 proc. zwolenników konserwatywnej Nowej Demokracji i socjalistycznej partii PASOK, współtworzących rządową koalicję. Za zwolnieniami opowiada się także ponad 47 proc. sympatyków opozycyjnej radykalnej lewicy SYRIZA, która ostro krytykuje posunięcia oszczędnościowe wymagane od Aten przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową.

W sondażu, opublikowanym w niedzielę przez tygodnik "To Wima", 64,5 proc. respondentów zadeklarowało także, że jest za tym, by urzędnicy nie byli dłużej nieusuwalni.

W tym tygodniu grecki parlament przyjął kontrowersyjny plan, którym w pierwszej kolejności mają być objęci m.in. funkcjonariusze policji municypalnej i nauczyciele; przez osiem miesięcy mają oni pobierać niższą pensję, a po tym czasie albo przyjmą nową ofertę pracy, albo zostaną zwolnieni. Do końca lipca planem tym objętych zostanie 4,2 tys. osób, a do końca roku - 25 tys.

W liczącej ponad 10 milionów mieszkańców Grecji sektor publiczny zatrudnia 700 tys. pracowników i jest postrzegany jako skorumpowany i niewydajny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Większość Greków za zwolnieniami w sektorze publicznym