Wierzyciele Ukrainy odmawiają "strzyżenia", oferują darowanie 500 mln USD odsetek

opublikowano: 29-05-2015, 12:55

Wierzyciele Ukrainy złożyli swoje propozycje restrukturyzacji jej długu. Przewidują m.in. wydłużenie spłaty i redukcję ok. 500 mln USD odsetek.

Ofertę złożyli wierzyciele posiadający ok. 8,9 mld USD długu Ukrainy. Przewiduje ona amortyzację obligacji w okresie siedmiu lat rozpoczynającym się w 2019 roku, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Grupa argumentuje, że jej plan uwzględnia wszystkie trzy cele wyznaczone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jako warunek udostępnienia pakietu 17,5 mld USD pomocy.

Ukraina sygnalizowała wcześniej, że oczekuje akceptacji tzw. strzyżenia przez wierzycieli. Oznacza to pogodzenie się przez wierzycieli z utratą części z ok. 20 mld USD długu. Wierzyciele twierdzą jednak, że to arbitralne i motywowane politycznie stanowisko Ukrainy.

- To konkretna propozycja, która pozwoli Ukrainie przejść przez najbliższe lata bez potrzeby ogłaszania niewypłacalności – ocenia propozycję wierzycieli Simon Quijano-Evans, szef analizy rynków wschodzących w  Commerzbanku w Londynie. - Scenariusz bez „strzyżenia” pozwoliłby Ukrainie uzyskać dostęp do rynku obligacji już w tym roku – dodał.   

Główną przeszkodą w zawarciu porozumienia jest przekonanie Ukrainy, że propozycje wierzycieli nie idą dostatecznie daleko aby spełnić wszystkie trzy cele wymagane przez MFW.

MFW chce, aby Ukraina zaoszczędziła 15 mld USD w ciągu czterech następnych lat. Chce także zmniejszenia przez nią relacji długi do PKB do poniżej 71 proc. do 2020 roku. Chce także obniżenia potrzeb finansowania budżetu brutto do 10 proc. PKB w latach 2019-2025.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane