Władze Iranu przejęły 45 tys. „koparek” bitcoina

opublikowano: 18-01-2021, 16:20

Irańska agencja prasowa Tasmin poinformowała o przejęciu przez władze 45 tys. „koparek” bitcoina, które nielegalnie zasilane były subsydiowaną energią elektryczną z państwowego koncernu Tavanir, donosi Coindesk.

„Koparki” to komputery wykonujące złożone zadanie obliczeniowe, za które nagrodą jest zdobycie bitcoina. W lipcu ubiegłego roku w Iranie wprowadzono nakaz ujawnienia tożsamości przez podmioty „wykopujące” bitcoina, a także skalę tej działalności oraz rodzaj sprzętu.

Hassan Motavalizadeh, szef Tavanir powiedział, że przejęte koparki produkujące bitcoiny konsumowały 95 MW energii na godzinę korzystając z tańszej energii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Coindeks przypomina, że wcześniej w styczniu władze Iranu informowały o przejęciu 1620 nielegalnych „kopalni” bitcoina, które zużyły łącznie 250 MW elektryczności w okresie ostatnich 18 miesięcy.

Władze Iranu oskarżają „kopalnie” bitcoinów o spowodowanie wyłączeń prądu w dużych miastach kraju w ostatnim czasie. Ziya Sadr, ekspert zajmujący się kryptowalutami odrzuca te twierdzenia przekonując, że „kopalnie” bitcoina konsumują tylko niewielką część energii w kraju.

W poniedziałek kurs bitcoina rośnie o 3,35 proc. do 36527,21 USD. Wcześniej w tym roku zbliżył się do 42 tys. USD. Na początku 2020 roku kosztował trochę ponad 8 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Coindesk.com

Polecane