Władze Krymu: Rosja powinna włączyć się w wydobycie naszej ropy i gazu

PAP
opublikowano: 13-03-2014, 12:08

Przewodniczący krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantynow powiedział, że rosyjskie koncerny takie jak Gazprom powinny włączyć się w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na półwyspie - podała w czwartek rosyjska agencja prasowa RIA-Nowosti.

"Rosja i Gazprom powinny zająć się wydobyciem ropy i gazu (na Krymie)" - powiedział szef parlamentu.

Konstantynow podkreślił jednocześnie, że władze regionu pilnują pól naftowych i platform wydobywczych. "Są nasze i będziemy o nie walczyć" - zaznaczył.

W środę wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew zapowiedział, że władze autonomicznej republiki wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Działania te mają nie obejmować prywatnych firm, jeśli "są zarejestrowane i legalnie działają na terytorium Krymu".

Według Temirgalijewa na Krymie już rozpoczęły działalność banki rosyjskie, a okres przejściowy związany ze zmianą ukraińskiego systemu podatkowego na rosyjski dla krymskich przedsiębiorców może potrwać około sześciu miesięcy.

W niedzielę na Krymie odbędzie się referendum, w którym postawione zostaną dwa pytania: "Czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej?" oraz "Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krymu z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?". Ani władze w Kijowie, ani UE nie uznają legalności tego referendum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane