Władze stolicy: MSWiA nie współpracuje z samorządem przy wdrażaniu systemu „Pojazd”

06-10-2004, 17:44

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nie współpracuje z samorządem Warszawy we wdrażaniu systemu rejestracji pojazdów "Pojazd" - poinformował na środowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Warszawy Władysław Stasiak.

MSWiA twierdzi, że za system "Pojazd" odpowiada Ministerstwo Infrastruktury. To z kolei uważa, że system działa sprawnie, a problemy z nim związane to wyłącznie wynik małego doświadczenia pracowników urzędów.

Według wiceprezydenta Stasiaka, w sprawie systemu "Pojazd" nie można rozmawiać z MSWiA, ponieważ ministerstwo, mimo trzykrotnej próby nawiązania rozmów, ignoruje próby kontaktu ze strony miasta.

Przedstawiciele miasta uważają, że za wprowadzanie systemu "Pojazd", który jest częścią systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), odpowiada MSWiA. "Zgodnie z prawem za wdrożenie CEPiK odpowiada ministerstwo właściwe do spraw administracyjnych, czyli MSWiA" - powiedział Stasiak.

"W okresie implementacji tego sprzętu wszystko było robione chaotycznie, bez uwzględniania jakiegokolwiek harmonogramu" - powiedział dyrektor Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Urzędu m. st. Warszawy, Jakub Skiba. "Na ten harmonogram czekaliśmy do popołudnia 24 września" - dodał.

Jak poinformował Stasiak, trwają prace nad przygotowaniem porozumienia miasta z MSWiA w sprawie finansowania wdrożenia "Pojazdu". Zdaniem dyrektora Skiby miasto potrzebuje na wdrożenie systemu około 1,5 mln zł. Według wiceprezydenta, MSWiA posiada te pieniądze z funduszu środków specjalnych, ale nie wie, jak je przekazać miastu.

Przedstawiciele miasta zapowiedzieli usprawnienie pracy urzędów wydających dowody rejestracyjne. "Oprócz zwiększenia liczby pracowników, po pierwsze wydłużymy czas pracy, po drugie wprowadzamy system telefoniczny powiadamiający interesantów, że ich sprawa jest załatwiona i wreszcie chcemy wprowadzić internetową rejestrację samochodów" - poinformował Skiba.

Urzędnicy miejscy wskazali na wady systemu m.in. to, że dzielnica Ursus w ogóle nie była wprowadzona do katalogu dzielnic, nie wszystkie drukarki drukują pozwolenia czasowe, program jest jeszcze w dalszym ciągu uzupełniany, program wymusza wydawanie pozwoleń czasowych, a nie zawsze jest to konieczne, nie ma statystyk, nie można wpisać do raportów tablic kradzionych.

Zdaniem rzecznika MSWiA, Jarosława Skowrońskiego, system "Pojazd" nie jest elementem systemu CEPiK, a za jego wdrażanie odpowiada Ministerstwo Infrastruktury (MI).

"Pojazd" jest informatycznym systemem rejestracji pojazdów, który ma zostać zintegrowany z systemem CEPiK, wdrażanym przez MSWiA. System "Pojazd" może działać niezależnie od systemu CEPIK, CEPiK zaś ma korzystać z danych zawartych w systemie "Pojazd".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Władze stolicy: MSWiA nie współpracuje z samorządem przy wdrażaniu systemu „Pojazd”