Wlk. Brytania: 800 słynnych budynków otwartych dla zwiedzających

  • PAP
opublikowano: 22-09-2018, 14:10

Londyński ratusz, budynki wioski olimpijskiej z 2012 roku, olbrzymia hinduska świątynia Shri Swaminarayan Mandir i ambasady wielu państw, w tym Stanów Zjednoczonych i Polski, otworzyły się w sobotę dla zwiedzających w ramach 26. edycji festiwalu Open House.

Łącznie na terenie miasta swoje podwoje otworzy ponad 800 budynków - od dawnych stacji kolejowych i ratuszów dzielnic przez budynki użyteczności publicznej po placówki dyplomatyczne. W przypadku wielu z tych miejsc okazja do zwiedzania nadarza się po raz pierwszy.

Głównym założeniem Open House jest przedstawienie zróżnicowanej architektury brytyjskiej stolicy oraz uświadomienie mieszkańcom historii miasta na przykładzie tworzących je miejsc i osób. W oprowadzanie po udostępnionych budynkach zaangażowane są tysiące wolontariuszy, którzy dzięki specjalnemu przeszkoleniu będą ze swadą odpowiadać na pytania zwiedzających.

Wśród budynków i instytucji biorących udział w wydarzeniu są dwa związane z Polską: Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w zachodnim Londynie, który jest największym centrum polonijnym w zachodniej Europie z historyczną biblioteką, teatrem i kilkudziesięcioma polskimi organizacjami, w tym Muzeum Józefa Piłsudskiego, a także położona w centrum miasta siedziba ambasady RP w Londynie, w której zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertów fortepianowych z muzyką Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki zaznaczył, że budynek - zakupiony w 1921 roku w imieniu polskiego ministerstwa spraw zagranicznych - jest "świadkiem polskiej historii" i w przeszłości służył m.in. jako "siedziba naszego rządu na uchodźstwie i schronienie dla polskich skarbów narodowych". Jak dodał dyplomata, "to stąd płynęły w świat apele o powstrzymanie zbrodni Holokaustu". "Witamy serdecznie brytyjskich przyjaciół w naszych progach" - powiedział ambasador.

Zwiedzający polską placówkę będą mogli zobaczyć m.in. galerię portretów sześciu prezydentów polskiego rządu na uchodźstwie, tzw. Rzeczpospolitej Londyńskiej, a także kopię pomnika z Bletchley Park, poświęconego znaczącemu wkładowi polskich matematyków w złamanie szyfru Enigmy, oraz popiersia Chopina i Józefa Piłsudskiego.

Dostępne dla zwiedzających będą również ambasady USA, Słowacji, Węgier i Estonii.

Organizatorzy szacują, że w weekend w festiwalu udział weźmie ok. 250 tys. osób; Open House potrwa do niedzieli. Szczegóły i informacje o rejestracji, która jest niezbędna do zwiedzenia niektórych miejsc, znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu