Wlk. Brytania: pierwszy od 10 lat styczniowy deficyt budżetu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 19-02-2021, 12:02

Pożyczki zaciągnięte przez brytyjski rząd osiągnęły po 10 miesiącach roku fiskalnego kończącego się w kwietniu poziom 270,6 mld funtów, zaś deficyt budżetowy w styczniu wyniósł 8,8 mld GBP, w miesiącu który zazwyczaj generuje nadwyżkę.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Finanse Wielkiej Brytanii zostały w ostatnich miesiącach mocno dotknięte dwoma czynnikami. Pierwszym był zeszłoroczny wybuch pandemii koronawirusa, drugim ostateczne wyjście kraju z Unii Europejskiej, Oba czynniki zachwiały podstawami drugiej pod względem wielkości gospodarki na Starym Kontynencie.

Dane opublikowane przez Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) pokazały, że pożyczki sektora publicznego w styczniu wyniosły 8,8 mld GBP, co stanowi jego pierwszy styczniowy deficyt od dziesięciu lat. Odczyt okazał się jednak zdecydowanie niższy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała deficyt w kwocie 24,5 mld GBP.

Tymczasem pierwszy miesiąc roku kalendarzowego w zdecydowanej większości przypadków stoi pod znakiem dodatniego bilansu z uwagi na wpływy z podatku dochodowego, podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od sprzedaży w okresie świątecznym.

Dochody podatkowe spadły w styczniu o 1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a wydatki wzrosły o prawie 32 proc. pomimo spadku kosztów odsetek od zadłużenia.

Prawdopodobnie deficyt za lata 2020-2021 znajdzie się poniżej poziomu 394 mld GBP prognozowanego przez organ nadzoru fiskalnego.

Jak szacuje ONS, dług publiczny ogółem wyniósł po styczniu 2,115 bln GBP co stanowi już 97,9 proc. PKB tego kraju. Takiej skali deficytu nie notowano od wczesnych lat sześćdziesiątych XX wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane