Wlk. Brytania: problemy z wyliczeniem inflacji cen producentów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-12-2022, 10:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Okazuje się, że brytyjskiemu urzędowi statystycznemu nie udało się jeszcze do końca rozwiązać problemu z błędnym szacunkiem wielkości inflacji cen producentów. Publikacja wskaźnika (PPI), zaplanowana na 14 grudnia została odwołana, informuje Reuters.

Fot. Ian Taylor/Unsplash

Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) stwierdził, że ponownie problemem jest waga jednego z elementów poddanych analizie. Tym razem chodzi o „rangę” cen żywności. Miesiąc wcześniej ONS zmuszony był zweryfikować odczyty z powodu błędu w wadze oleju napędowego.

Należy się liczyć z możliwością kolejnej rewizji dotychczasowych danych – ostrzegł ONS, który jednak podkreślił, że problem nie dotyczy wskaźnika cen konsumenckich (CPI).

Reuters podaje, że po zweryfikowaniu poprzedniego błędu, główna roczna inflacja cen producentów została podniesiona w górę średnio o 1,8 punktu procentowego od stycznia do października 2022 r. W rezultacie wskaźnik inflacji cen produkcji sprzedanej w październiku podwyższony został z 14,8 do 17,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane