Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna spadła mocniej od prognoz

opublikowano: 19-04-2018, 11:38

Sprzedaż detaliczna na Wyspach Brytyjskich spadła w marcu, za co obwiniana jest zła aura (śnieg i mroźna pogoda), która powstrzymywała konsumentów od wychodzenia z domów oraz zakłócała dostawy zapasów..

Wartość towarów sprzedawanych w sklepach i Internecie zmniejszyła się o 1,2 proc. co jest wielkością dwa razy większą niż oczekiwali ekonomiści. Sprzedaż bez paliw do samochodów spadła o 0,5 proc., wynika z danych Office for National Statistics. To wynik również gorszy od projekcji.

Chaos transportowy sparaliżował Wielką Brytanię już pod koniec lutego, kiedy to to wpierw „Bestia ze Wschodu” , a następnie sztorm Emma, doprowadziły do spadku temperatur poniżej zera i zamieci śnieżnych w dużej części kraju. 

Wśród najmocniej dotknietych, wymienić moża sprzedaż odzieży i artykułów gospodarstwa domowego, która zmniejszyła się odpowiednio o 0,7 i 0,2 proc. Z kolei sprzedaż w supermarketach obniżyła się o 0,6 proc. zaś sprzedaż paliw zapikowała o 7,4 proc. 

W całym pierwszym kwartale wskaźnik sprzedaży detalicznej obniżył się o 0,5 proc., notując najgorszy kwartalny wynik od roku. To powinno zmniejszyć wzrost PKB Wlk. Brytanii o około 0,03 pkt procentowego. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna spadła mocniej od prognoz