Woj. śląskie otrzymało wszystkie akcje parku w Chorzowie

PAP
opublikowano: 28-08-2008, 14:48

Wszystkie akcje największego w Polsce śródmiejskiego parku na granicy Katowic i Chorzowa otrzymał oficjalnie samorząd woj. śląskiego. Od czerwca trwa procedura wyboru wykonawcy planu rozwoju parku.

O uroczystości podpisania umowy nieodpłatnego przejęcia przez samorząd regionu akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie (WPKIW) poinformował w czwartek Daniel Tresenberg z zespołu prasowego marszałka woj. śląskiego.

"To uwieńczenie naszych starań oraz wyraz akceptacji dla planów modernizacji parku przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Posiadając pełen portfel akcji będzie nam łatwiej zarządzać tym obiektem i realizować program modernizacji" - podkreślił w czwartek marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski po podpisaniu umowy z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem.

Przekazanie samorządowi akcji zakończyło trwający od 2005 r. proces restrukturyzacji WPKiW. Przed trzema laty państwo udzieliło na naprawę sytuacji finansowej zarządzającej parkiem spółki 12,2 mln zł pomocy publicznej, nabywając w ten sposób 26,02 proc. jej akcji. Decyzję o ich przejęciu przez samorząd minister skarbu podjął 29 maja.

Jeszcze w czerwcu, podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, zarząd woj. śląskiego kosztem 500 tys. zł podwyższył kapitał spółki, by sfinansować w ten sposób przygotowanie planu generalnego, który określi możliwości i kierunki rozwoju parku. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, spółka WPKiW nie wybrała jeszcze wykonawcy planu.

Zarząd woj. śląskiego zapisał już natomiast w projekcie przyszłorocznego budżetu 6,8 mln zł na budowę parkingów dla potrzeb położonego w obrębie WPKiW Stadionu Śląskiego, który przed EURO 2012 nie dysponuje wystarczającą ich liczbą. Parkingi mają powstać na 5 ha wschodniego skraju parku zajętych obecnie przez nielegalne ogródki działkowe.

Ponad 500-hektarowy WPKiW mieści m.in. zoo, wesołe miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, skansen drewnianej architektury, halę wystaw i kąpielisko. Park od dawna borykał się z kłopotami finansowymi - w ostatnich latach brakowało pieniędzy na wypłaty dla pracowników, na pokarm dla zwierząt w zoo, czy na rachunki za prąd.

W ostatnich miesiącach śląscy radni zdecydowali m.in. o wydzieleniu z WPKiW ogrodu zoologicznego i przekształceniu go w samodzielną jednostkę budżetową, finansowaną z kasy samorządu województwa. Zoo poważnie obciążało budżet restrukturyzowanego parku. Samorząd nie wyklucza jego ponownego wcielenia do spółki WPKiW, gdy ta będzie w stanie je utrzymać.

Obecne władze regionu chcą uatrakcyjnić park, rozważając możliwości utworzenia tam np. muzeum kultury i nauki lub podobnego obiektu, łączącego funkcje rekreacyjne i popularno-naukowe. Na wydzierżawionej prywatnemu inwestorowi części terenu miałby też stanąć hotel, który przed Euro 2012 stałby się częścią zaplecza Stadionu Śląskiego.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Woj. śląskie otrzymało wszystkie akcje parku w Chorzowie