Wojsko kupiło koparko-ładowarki z Huty Stalowa Wola

PAP
12-12-2008, 13:51

Trzy koparko-ładowarki wyprodukowane w  Hucie Stalowa Wola (HSW) trafią do jednostek wojskowych w centralnej Polsce i na Podkarpaciu. W styczniu i lutym przyszłego roku wojsko zakupi kolejne 8 koparek.

Jak poinformował w piątek PAP pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, tegoroczna współpraca spółki z Ministerstwem Obrony Narodowej jest finansowo dwukrotnie wyższa od ubiegłorocznej. "O kwotach nie mogę mówić, bo to tajemnica. Nie licząc wyrzutni rakiet +Langust+ i innego sprzętu, samych tylko koparko-ładowarek trafiło w tym roku do polskiego wojska 11 sztuk" - dodał Kopyto.

Koparko-ładowarki 9.50 UMI produkowane są przez HSW od 2002 roku. "Od tego czasu były z powodzeniem eksploatowane przez polskich żołnierzy w bardzo trudnych warunkach misji zagranicznych w Iraku, Afganistanie i Czadzie" - poinformował PAP szef marketingu i handlu w pionie produkcji wojskowej HSW Antoni Zaborowski.

W porównaniu do "cywilnych" koparko-ładowarek, UMI 9.50 jest niższa, przystosowana do transportu samolotami. Sprzęt jest efektywny przy przeładunkach oraz w przemieszczaniu materiałów sypkich i zbrylonych. Nadaje się również do niwelowania trudnego terenu, rozścielania i wyrównywania gruntu, przewożenia pni drzew, budowy umocnień oraz fortyfikacji i szybkiego napełniania worków fortyfikacyjnych piaskiem.

"Ciekawostką jest rodzaj farby używanej do kamuflażu. Daje ona ciekawy efekt przy oświetleniu koparko-ładowarki w nocy, maszyna staje się wówczas praktycznie niewidoczna. Pod łyżką załadunkową jest 5 dodatkowych grotów, które umożliwiają spulchnienie gruntu i prowadzenie prac niwelacyjnych w szczególnie trudnym terenie" - powiedział kierownik wydziału produkcyjnego w HSW Bogusław Słoniec.

Huta Stalowa Wola SA jest producentem maszyn budowlanych i sprzętu wojskowego. W skład grupy kapitałowej wchodzi m.in. HSW ZZN i HSW ZZM. Te trzy zakłady zatrudniają ponad 4,6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Wojsko kupiło koparko-ładowarki z Huty Stalowa Wola