Work Service: liczba Polaków zdecydowanych na wyjazd z kraju wzrosła do 7,1 proc.

ISBNews
10-05-2016, 14:07

Liczba Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową wynosi 1,5 mln osób, tj. 7,1%, co oznacza wzrost o 1,8 pkt proc. względem jesieni 2015 roku, wynika z czwartej edycji raportu "Migracje zarobkowe Polaków", przygotowanego przez Work Service. Z kolei odsetek osób, które rozważają taką emigrację zwiększył się o 4 pkt proc. do 19%.

Zobacz więcej

Napo Images/FORUM

Głównym motywem skłaniającym Polaków do emigracji są wyższe niż w Polsce zarobki; 79% osób wskazało na ten motyw emigracji, osoby te zamierzają wyjechać z kraju w ciągu 12 m-cy. Drugim w powodem jest wyższy standard życia (59%). Natomiast 37% Polaków nie rozważa emigracji zarobkowej z uwagi na atrakcyjną pracę w kraju, czytamy w raporcie.

Liczba osób, które rozważają emigrację zarobkową również wzrosła, tj. do 19% w roku bieżącym z 15% w ub. roku. Wśród nich 53% to osoby niepracujące lub bez własnych dochodów.

"Migracje zarobkowe są naturalnym zjawiskiem w zglobalizowanej gospodarce i przy otwartych granicach. Perspektywa wyższego wynagrodzenia i większy komfort życia sprawiają, że Polacy rozważają emigrację, szczególnie, że są cenieni w świecie za wysokie kwalifikacje, pracowitość i profesjonalizm. Dlatego chętnie są zatrudniani przez zagranicznych pracodawców" - powiedział prezes Work Service Maciej Witucki podczas konferencji prasowej.

Najczęściej emigrację zarobkową biorą pod uwagę osoby do 35. roku życia (62% badanych). Najczęściej wskazywany kraj emigracji to Niemcy (34%), kolejne preferowane kierunki wyjazdu to Wielka Brytania (18%) i Holandia (6%).

"Niemcy ze względu na wysokość płac obecnie są głównym kierunkiem emigracji, wyprzedzając Wielką Brytanię, która była kierunkiem, gdzie Polacy chcieli osiąść na stałe. Z pierwszej trójki kierunków popularnych wypadła Norwegia, co jest efektem spadku cen ropy naftowej - sektor paliwowy nie potrzebuje tak dużej liczby specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych" - powiedział pełnomocnik zarządu Work Service Krzysztof Inglot.

W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, 73% badanych wskazało, że możliwość ograniczenia zasiłków socjalnych w tym kraju z uwagi na możliwy "Brexit" nie zniechęci ich do emigracji.

Badanie zrealizowano na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown, w okresie 4-6 marca 2016 r; przeprowadzone na reprezentatywnej próbie N=671 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Work Service: liczba Polaków zdecydowanych na wyjazd z kraju wzrosła do 7,1 proc.