WSJ: jest zgoda na uwolnienie z rezerw 60 mln baryłek ropy

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2022-03-01 18:22

USA wraz z państwami z Międzynarodowej Agencji Energii uzgodniły we wtorek uwolnienie z rezerw strategicznych 60 mln baryłek ropy w celu zahamowania wzrostu jej ceny, poinformował The Wall Street Journal.

Ropa drożeje w ostatnim czasie w związku z obawą ograniczenia dostępności surowca z Rosji po objęciu jej sankcjami za napaść na Ukrainę. We wtorek kurs ropy WTI przekroczył 100 USD i doszedł najwyżej od 8 lat. Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała, że decyzja o uwolnieniu części rezerw ma być silnym sygnałem dla globalnych rynków ropy o tym że „nie będzie braku dostaw na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Siła sygnału okazała się jednak za słaba. Kurs ropy WTI rośnie obecnie o ponad 11 proc. do 106,46 USD, a ropa Brent drożeje o 9,7 proc. do 107,45 USD.