Wsparcie dla klastrów technologicznych – przewodnik po środkach unijnych dla Mazowsza na lata 2014-2020

Pomyśl: gdyby nie osiągnięcia kilku ostatnich lat, do lekarza wciąż musiałbyś biegać z książeczką, na uczelni godzinami wyczekiwać na wpis do indeksu, a w bibliotece buszować między półkami w poszukiwaniu pozycji, nie wiedząc nawet, czy zastaniesz ją w księgozbiorze. Uciążliwe, prawda? Takim sytuacjom pomagają najnowsze technologie.

Klastry technologiczne na Mazowszu

Jednym z najbardziej znaczących polskich ośrodków ich rozwoju jest Mazowsze - region, który z tendencją (dynamicznie) wzrostową generuje prawie 22% PKB kraju. Wskaźnik ten, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynosi aż 159,1% średniej krajowej. Rozwojowi sprzyja współpraca w formie klastrów. Klaster to grupa przedsiębiorstw powiązanych geograficznie i w ramach danej branży. Tworzą one wspólne przedsięwzięcia, wymieniają się wiedzą i doświadczeniami, a dzięki temu pracują sprawniej, efektywniej i zwiększają swoje możliwości finansowe - nie tracą kapitału na usługi zewnętrzne, prowadząc tym samym do wzrostu inwestycji wokół klastra.

Współpracujące i zachowujące zasady zdrowej konkurencji firmy razem mają więcej możliwości: na stworzenie innowacyjnego systemu, pozyskanie zagranicznych partnerów lub wsparcia finansowego, np. z dotacji bezzwrotnych z Unii Europejskiej.

"Od pomysłu do zmiany" – automatyzacja na rzecz komfortu

To hasło przyświecające innowatorom. Wiele spośród mazowieckich klastrów technologicznych postawiło przed sobą zadanie: sprawić, by mieszkańcom wielkich miast żyło się jeszcze łatwiej i przyjemniej. Firmy inspirują się ideą „inteligentnego miasta” - dobrze zorganizowanego, nowoczesnego ośrodka. Na Zachodzie w roli przewodników po metropoliach świetnie sprawdzają się aplikacje mobilne: zarówno te informujące o aktualnych wydarzeniach kulturalnych czy przestępczości w danej okolicy; aplikacje turystyczne, prezentujące najważniejsze atrakcje regionu, a nawet te, które informują o codziennych promocjach w marketach. Technologie mobilne w dużym mieście pozwalają zaoszczędzić czas (ten spędzony byłby w kolejkach czy na sklepowym researchu w poszukiwaniu wyprzedaży). Oferują rozwiązania komfortowe, przez co korzystnie wpływają na jakość życia. 

Klastry technologiczne niekoniecznie online

Mazowieckie klastry technologiczne zajmują się również dziedzinami bardziej „tradycyjnymi”, bliżej natury:

  • produkcją owoców i warzyw – jak najzdrowszych, spełniających wymagania Unii Europejskiej, z korzyścią dla polskiej gospodarki,
  • efektywnością energetyczną i poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii (np. wytwarzaniem energii z alg morskich),
  • ochroną i monitoringiem zwierząt – obserwacja zagrożonych gatunków na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dane do prowadzenia badań i sporządzania statystyk,
  • sportem i rekreacją – promowanie codziennego ruchu dla zdrowia, tworzenie obiektów, eventów,
  • leczeniem bólu – działanie na rzecz prawa, które w wielu krajach zachodnich stanowi absolutny standard – prawa do leczenia bez bólu,
  • rozwojem technologii samochodów elektrycznych,
  • rozwojem technologii leczenia żywieniowego – badania nad wpływem karmienia piersią na szeroko zakrojone funkcjonowanie organizmu, koordynowane przez Fundację Bank Mleka Kobiecego.

Wszystkie podpunkty „między innymi”. Klaster technologiczny nie oznacza bowiem działalności w świecie wirtualnym – jego celem jest systematyczne podnoszenie poziomu życia Polaków w rozmaitych dziedzinach.

Gdyby nie współpraca w postaci klastrów, być może rozwój Mazowsza nie byłby tak dynamiczny. Wspólne działania to wspólne kontakty, wyniki badań, debiuty na rynkach zagranicznych, idee realizowane przynajmniej dwa razy szybciej i, rzecz jasna, większa szansa na dofinansowania, w tym dotacje unijne. Wszystko, by w województwie mazowieckim żyło się jeszcze przyjemniej.

www.funduszedlamazowsza.eu

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane