WTO: restrykcje handlowe zagrażają wzrostowi gospodarczemu i rynkowi pracy

opublikowano: 11-12-2018, 16:50

Według Światowej Organizacji Handlu, restrykcyjne środki handlowe, w tym taryfy i cła importowe, znacznie wzrosły w ciągu ostatniego roku i mogą zagrozić globalnemu wzrostowi gospodarczemu i miejscom pracy.

Członkowie WTO zastosowali 137 nowych środków ograniczających handel w ciągu roku, który zakończył się w październiku 2018 r. w porównaniu ze 108 w roku ubiegłym, wynika z szacunków WTO. Wartość tych ograniczających handel środków wynosi 588 mld USD, czyli ponad siedem razy więcej niż rok temu.

Roberto Azevedo
Zobacz więcej

Roberto Azevedo fot. Bloomberg

To mnożenie restrykcyjnych środków handlowych i niepewność wywołana takimi działaniami może zagrozić ożywieniu gospodarczemu – oświadczył dyrektor generalny WTO, Roberto Azevedo. Dodał, że „…dalsza eskalacja wiązałaby się z potencjalnie dużym ryzykiem dla globalnego handlu, z efektami domina. na wzrost gospodarczy, zatrudnienie i ceny konsumpcyjne na całym świecie. ".

WTO definiuje środki ograniczające wymianę handlową jako nowe lub podwyższone taryfy, procedury celne, ograniczenia ilościowe i lokalne środki dotyczące treści. WTO ograniczyła perspektywy globalnego handlu i ostrzegła, że napięcia między głównymi partnerami handlowymi coraz bardziej zagrażają wzrostowi gospodarczemu.

WTO we wrześniu poinformowała, że spodziewa się, że światowy wzrost wymiany towarowej zwolni do 3,9 proc. w 2018 r. i 3,7 proc. w 2019 r., w porównaniu z 4,7 proc. w 2017 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu