Wybieramy Mistrza GPW 2020

opublikowano: 06-01-2021, 20:00

Dziennikarze “PB” i Bankier.pl wyróżnili 16 spółek, które błysnęły na giełdzie w 2020 r. Spośród nich czytelnicy wyłonią tę, która ich zdaniem najbardziej zasłużyła na tytuł Mistrza GPW

Głosowanie rusza w czwartek 7 stycznia. Reguły są proste. W losowaniu wyłoniliśmy pary 1/8 finału i drabinkę. Do dalszego etapu przejdą firmy, które zdobędą więcej głosów.

Pierwsze pary 1/8 finału

Uzasadnienie nominacji:

Mercator Medical

Słaby 2019 r. Mercator zakończył stratą netto i wyceną na poziomie 105 mln zł. 2020 r. przyniósł jednak spółce szansę, którą ta wykorzystała. Pandemia sprawiła, że rękawice medyczne stały się towarem pierwszej potrzeby, a Mercator jako producent i dystrybutor zaczął korzystać z rosnących marż. Te dodatkowo wspierał fakt, że na rynku rękawiczek bardzo trudno jest w krótkim czasie zwiększyć produkcję, przez co popyt wyraźnie przeważał nad podażą. Efekt? W samym tylko III kwartale 2020 r. zysk netto spółki sięgnął 354 mln zł. Wycena skoczyła o 4147 proc. do 4,5 mld zł. Pod względem stopy zwrotu Mercator okazał się liderem głównego rynku warszawskiej giełdy. Nagły skok wartości pozwolił mu także wskoczyć do indeksu mWIG40.

Creepy Jar

"Green Hell", gra o przetrwaniu w amazońskiej dżungli, po premierze w 2019 r. zbierała niezłe recenzje, jednak tytułowi daleko było do statusu hitu. Sytuacja zmieniła się, gdy w kwietniu 2020 r. Creepy Jar wydało do niej tryb kooperacyjny. Już w czerwcu studio mogło się pochwalić milionem sprzedanych sztuk na platformie Steam, w grudniu liczba ta przekroczyła 1,5 mln. Studio zapowiedziało dodatek oraz premierę gry na konsole. Sukces „Green Hell” przełożył się także na finanse (zawrotne z punktu widzenia spółki 15 mln zł zysku netto w II kwartale 2020) oraz na wycenę akcji. Te w 2020 r. podrożały aż o 511 proc. Spółka, ze względu na swą wagę, odegrała jedną z kluczowych ról w ubiegłorocznych mocnych zwyżkach NCIndeksu.

X-trade Brokers

Choć XTB nie produkuje niezbędnych medykom przedmiotów, to jednak spółka ta okazała się jednym z największych beneficjentów koronawirusowych zmian na rynkach. Podwyższona zmienność, zawrotne stopy zwrotu na niektórych aktywach oraz cięcia stóp procentowych sprawiły, że handel na rynkach mocno zyskał na atrakcyjności, także dla nowych graczy. XTB jako dom maklerski i platforma tradingowa mocno na tym skorzystało. Szczególnie widoczne było to w I kwartale 2020 r., gdy przychody spółki skoczyły o 650 proc., a zysk wzrósł z 763 tys. zł do 176 mln zł. Kolejne kwartały były już nieco słabsze, jednak rok do roku nadal bardzo mocne. Akcje XTB zakończyły 2020 rok na 366-procentowym plusie.

OncoArendi Therapeutics

W mainstreamie o OncoArendi Therapeutics było głośno głównie ze względu na polityczne koneksje rodziny Szumowskich, z czysto rynkowego punktu widzenia 2020 r. był jednak dla spółki znakomity. W listopadzie podpisała ona z belgijską firmą Galapagos – jednym z kluczowych graczy na rynku - wieloletnią umowę na rozwój platformy chitynazowej oraz udzielenie globalnej licencji na podwójne inhibitory chitynaz, w tym cząsteczkę OATD-01. Jeszcze tego samego miesiąca na konta Onco wpłynęło 25 mln EUR z tytułu wstępnej opłaty związanej z umową. To jeden z największych komercyjnych biotechnologicznych sukcesów polskiej spółki w ostatnich latach. Wycena Onco tym samym gwałtownie skoczyła i w efekcie jej akcje zamknęły rok ze wzrostem aż o 417 proc.

Dino Polska

To na GPW synonim regularności. Z roku na rok zwiększa się skala biznesu, z roku na rok rosną zyski i - co najważniejsze - z roku na rok rośnie wartość akcji. W 2020 r. papiery Dino wypracowały stopę zwrotu sięgającą 101 proc., co było najlepszym wynikiem w WIG20. Pomógł nieco fakt, że inwestorzy w Dino upatrywali jednej z bezpiecznych przystani na czasy pandemii, sklepy spożywcze bowiem nie były zamykane, a dodatkowo Polacy początkowo ochoczo rzucili się na produkty spożywcze z długim terminem przydatności. Warto także dodać, że dzięki tegorocznym zwyżkom Dino jego główny akcjonariusz, Tomasz Biernacki, stał się największym inwestorem indywidualnym na GPW, wyprzedzając w tej klasyfikacji Zygmunta Solorza.

KGHM

Przez lata KGHM nazywany był „generałem hossy”: bez hossy na akcjach koncernu ciężko bowiem było o hossę na szerokim rynku. Tak było też w 2020 r., kiedy zwyżka cen miedzi o 25 proc. doprowadziła do zwyżki kursu KGHM o 91 proc. Firma wróciła na podium największych na GPW, a gdyby nie debiut Allegro, byłaby liderem. Teraz pora, by zarząd udowodnił, że hasło „spółka dywidendowa” nie jest jedynie pustym zapisem, kombinat bowiem od trzech lat nie podzielił się z akcjonariuszami zyskiem, choć to przecież właśnie z tego słynął przed laty.

One More Level

Polska branża gier żyła w 2020 r. cyberpunkiem. Gdy CD Projekt wciąż przekładał premierę swojego dzieła, pod koniec października do graczy trafił inny polski cyberpunk – „Ghostrunner” od studia One More Level. Gra wspięła się na szczyt listy bestsellerów na platformie Steam, zwróciła się już w dniu premiery i zebrała świetne recenzje (91 proc. pozytywów na Steamie). All in Games, także notowany na giełdzie wydawca gry liczy, że w ciągu roku od premiery gra "Ghostrunner" sprzeda się w kilku mln egzemplarzy. Akcje One More Level na fali „ghostrunnerowej” gorączki urosły w 2020 r. o 730 proc., a papiery All in Games zyskały 152 proc.

Allegro

W latach 2018 i 2019 na GPW nie doszło do ani jednego debiutu, który można by było określić mianem choćby średniej wielkości. Tymczasem w 2020 na rynek weszło Allegro, które nie tylko z miejsca stało się największą spółką na GPW i momentalnie awansowało do WIG20, ale także pobiło rekord PZU. 9,2 mld zł zebrane podczas oferty w pojedynkę biło sumaryczne wyniki polskiego rynku pierwotnego z kolejnych lat ostatniej dekady. To pokazuje skalę tego wydarzenia. Dodatkowo gwałtowne zwyżki po debiucie sprawiły, że inwestorzy uwierzyli, iż nie tylko na debiutach producentów gier da się świetnie zarabiać. Samo pojawienie się Allegro na GPW unowocześniło i zdywersyfikowało także nieco strukturę naszej giełdy, która jednak wciąż pozostaje zdominowana przez banki i spółki Skarbu Państwa.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

DataWalk

Kontraktami podpisanymi w 2019 r. DataWalk udowodniło, że może być liczącym się podmiotem na swoim rynku. W 2020 r. spółka skutecznie „budowała masę”. Zaczęło się od dużego kontraktu z Orlenem, a symboliczną była umowa w RPA, gdzie polska firma wyparła takiego giganta jak IBM. Firma przygotowała także rozwiązanie w obszarze analizy i ograniczenia potencjalnych zagrożeń związanych z koronawirusem. Wszystkie te sukcesy docenili inwestorzy, wskutek czego wartość spółki w 2020 r. skoczyła o 250 proc. Mankamentem jest brak zysków. Władze spółki podkreślają jednak, że na tym etapie rozwoju ich celem jest budowanie portfela klientów, a nie walka o rentowność.

ML System

Fotowoltaiczna hossa rozgrzewała inwestorów już w 2019 r., wiele spółek z branży świetnie radziło sobie jednak również w 2020. Przykładem jest ML System, którego akcje podrożały w ciągu 12 miesięcy o 223 proc. Co istotne, spółka nie skupia się tylko na sprowadzaniu paneli, ich montażu, czy nawet budowie farm. Cele są nieco ambitniejsze: zakładają bowiem opracowywanie własnych technologii. W ofercie ML System poza tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi znajdują się również dużo bardziej zaawansowane produkty łączące w sobie cechy materiałów budowlanych oraz elektrowni. Spółka we wrześniu wprowadziła do sprzedaży ultralekkie szkło. To jeden z elementów strategii przestawiania się na wysokomarżowe produkty. Jednak nawet i bez niej ML System notował zyski i ma już za sobą wypłaconą dywidendę.

Mirbud

Gdy w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, wokół sektora budowlanego narosło sporo obaw. Czy budowy będą kontynuowane, czy inwestorzy będą mieli pieniądze na kolejne zlecenia? Czarny scenariusz się jednak nie zrealizował, a firmy budowlane były mocnym ogniwem giełdy w 2020 r. Wśród nich wyróżniał się Mirbud, którego papiery w 12 miesięcy podrożały o 220 proc. Po pierwszych trzech kwartałach przychody spółki wzrosły z 635 mln zł do 765 mln zł, a zysk netto skoczył z 17,6 mln zł do 26,5 mln zł.

Tim

To kolejna spółka, która skorzystała na nowej rzeczywistości, w jakiej znalazł się świat w 2020 r. Oprócz standardowej dystrybucji artykułów elektronicznych, Tim prężnie działał także w internecie, co stało się istotnym wsparciem w czasie pandemii. W efekcie w II i III kwartale przychody spółki wzrosły o odpowiednio 20,7 proc. oraz 16,6 proc., a zysk netto o 93,2 proc. i 82 proc. E-commerce po dziewięciu miesiącach 2020 roku stanowiło 71 proc. sprzedaży spółki. Wszystko to przełożyło się na sukces giełdowy: akcje Timu podrożały w 2020 roku o 84 proc.

Harper Hygienics

Spółka rozpoczynała rok z kapitalizacją na poziomie 5 mln zł, a kończyła z 18-krotnie większą. Skok notowań był zasługą nadziei inwestorów związanych z poprawą wyników wskutek wzrostu popytu w czasie pandemii na produkty do dezynfekcji. Akcjonariusze się nie zawiedli, bo w półroczu, zakończonym 30 września, zysk netto wyniósł 7 mln zł, wobec niespełna 1 mln zł straty w analogicznym okresie roku obrotowego 2019/2020. Firma korzystała na wzroście eksportu i marż - wynik brutto na sprzedaży podskoczył o 45 proc., głównie wskutek wzrostu cen i optymalizacji kosztów.

Asbis

Spółka, handlująca elektroniką, też jest beneficjentem pandemii, a dowodem wiary we własne możliwości było wypłacenie dywidendy wiosną ubiegłego roku. Zarząd zdecydował już także o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2020 r., a wyniki mają być okazałe - pod koniec grudnia podniesiono prognozę zysku netto z 23-25 mln USD do 32-34 mln USD. Przychody mają wynieś 2-2,2 mld USD. Dodało to tylko wigoru notowaniom, które rok kończyły na poziomie o 150 proc. wyższym niż 12 miesięcy wcześniej.

Decora

Producent m.in. podkładów podłogowych i listew przypodłogowych urósł w 2020 r. dzięki popularności remontów i dobrej koniunkturze na rynku mieszkań. Wedłg szacunkowych danych zarządu, przychody w 2020 r. wyniosły 367 mln zł i były o jedną piątą wyższe niż rok wcześniej, EBITDA niemal podwoiła się do 80 mln zł, a zysk netto wyniósł 56 mln zł - ponad dwa razy więcej niż w 2019 r. Poprawa była także konsekwencją korzystnych cen surowców oraz wysokiego kursu euro. Tak komfortowa sytuacja pozwoliła na wypłatę dywidendy o 50 proc. wyższej niż przed rokiem. Kurs w 2020 r. wzrósł o 68 proc.

Blirt

Blirt wchodził na NewConnect w 2011 r. z myślą „przyszłość należy do biotechnologii”. Dopiero gdy biologia molekularna (badania genetyczne) zyskała na znaczeniu w diagnostyce, a w dodatku pojawiła się potrzeba testowania milionów osób na obecność koronawirusa, producent enzymów zaczął liczyć zyski. Spółka zanotowała IV kwartale 2020 34,5 mln zł przychodów netto ze sprzedaży, wobec 2,3 mln zł przed rokiem (+1411 proc.). W całym 2020 r. przychody sięgnęły 67,8 mln zł, wobec 9,8 mln zł przed rokiem (+591 proc.). Kurs wzrósł w ubiegłym roku o 1700 proc. i z kapitalizacją rzędu 350 mln zł znalazła się w TOP10 rynku NewConnect.

Dotychczasowi Mistrzowie GPW

  • 2010 Synthos
  • 2011 Eko Export
  • 2012 Relpol
  • 2013 Integer.pl
  • 2014 11bit Studios
  • 2015 Grodno
  • 2016 CD Projekt
  • 2017 PKO BP
  • 2018 PKN Orlen
  • 2019 Columbus Energy
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane