Wyższe cła nie zaszkodziły (na razie) nastrojom chińskich przedsiębiorców

opublikowano: 31-08-2018, 10:33

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu Chin niespodziewanie umocnił się w sierpniu, sygnalizując pewną odporność gospodarki, która mierzy się z eskalacja wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Indeks PMI wzrósł w sierpniu 2018 r. do 51,3 pkt z 51,2 pkt w lipcu. Przebił przy tym medianę oczekiwań na poziomie 51 pkt.

Zdaniem analityków utrzymanie tak wysokiego poziomu wskaźnika może okazać się trudne, gdyż po zwiększeniu ceł przez USA na chińskie towary o wartości 50 mld USD w kolejce czekają kolejne produkty o wartości 200 mld USD. Powiedział, że środki rządowe w celu zapewnienia podaży kredytów i podsycania inwestycji w infrastrukturę mogą już rozjaśnić perspektywy wśród firm w kraju.

Środki prorozwojowe wdrażane przez rząd w Pekinie okazały się na tyle skuteczne, aby ustabilizować nastroje - , powiedział Ding Shuang, główny ekonomista w Chinach i Azji Północnej w firmie Standard Chartered. Chodzi o bardziej proaktywną politykę fiskalną, obniżki podatków , szybszą sprzedaż obligacji i lepszy dostęp do kredytów dla mniejszych firm.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu