Wzrost inflacji we Francji mocniejszy niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-03-2023, 09:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francja jest kolejnym krajem w którym odnotowano ponowny wzrost presji inflacyjnej, co znów budzi obawy o konieczność utrzymania przez władze monetarne agresywnej polityki w kontekście stóp procentowych, informuje Bloomberg.

Fot. Jeremy Bezanger/Unsplash

Lutowy odczyt dotyczący wzrostu cen konsumpcyjnych we Francji został zweryfikowany w górę do 7,3 proc. w ujęciu rocznym z 7,2 proc. wstępnego oszacowania. W porównaniu ze styczniem inflacja HICP wzrosła o 1,1 proc. wobec 0,4-proc. dynamiki miesiąc wcześniej. Tutaj pierwotne oszacowanie wskazywało na wartość rzędu 1,0 proc.

W przypadku inflacji nie harmonizowanej z wytycznymi UE, inflacja w lutym przyspieszyła odpowiednio do 1,1 i 6,3 proc.

Dzisiejsze odczyty są rekordowymi dla Francji od utworzenia strefy euro.

Rosnąca presja

Urząd statystyczny INSEE podkreśla, że spory udział w podbiciu inflacji ponownie miała drożejąca żywność. Do tego dołożyły się wzrosty cen usług i towarów przemysłowych. Zwolnił za to wzrost cen energii. Uważnie monitorowana przez banki centralne inflacja bazowa, pozbawiona wrażliwych na silne wahania cen żywności i energii, osiągnęła w lutym pułap 6,1 proc. rosnąc z poziomu 5,6 proc. w styczniu.

Tak gwałtowny wzrost wskaźnika stanowić będzie poważne wyzwanie dla Europejskiego Banku Centralnego, który szykuje się do kolejnej decyzji ws. stóp procentowych. W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, że w związku z kryzysem w sektorze bankowym wywołanym bankructwem Silicon Valley Bank, instytucja będzie musiała złagodzić swoją politykę. Nie wykluczano nawet marcowej przerwy w podwyżkach. Dane o lutowej inflacji jednak sugerowałyby utrzymanie agresywnego nastawienia.

Wcześniej pisaliśmy, że również w przypadku Szwecji dane o inflacji za luty zostały zweryfikowane w górę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane