Wzrosty akcji na warszawskiej giełdzie

  • PAP
opublikowano: 02-09-2019, 18:03

W poniedziałek na warszawskim parkiecie indeksy giełdowe zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Dino Polska, Pekao i Orange.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł 0,4 proc. do 2.144,48 pkt., WIG zwyżkował 0,4 proc. do 56.965,68 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,4 proc. do 3.782,27 pkt., a sWIG80 zyskał 0,3 proc. do 11.646,53 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 423 mln zł, z czego 369 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 poruszał się przez całą sesję w trendzie bocznym, wyznaczonym przez ok. 10 punktowy przedział wahań.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA zwracały uwagę wzrosty w Turcji i Rosji, gdzie tamtejsze indeksy – odpowiednio BIST100 i RTS – zyskały 1,7 proc. i 1,2 proc.

DAX zyskał 0,19 proc. o godz. 17.15. W poniedziałek nie działały rynki: amerykański i kanadyjski ze względu na obchody Święta Pracy.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Dino Polska – w górę o 2,7 proc., Pekao – ze zwyżką o 2,2 proc. i Orange – na plusie o 1,9 proc. Zwyżkowała także cena Tauronu – o 0,5 proc.

W ciągu poniedziałkowych notowań Tauron poinformował, że spółka Amon pozwała firmę Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa (PE-PKH) z grupy Tauron, domagając się 29 mln zł odszkodowań wraz z odsetkami ustawowymi, w związku z roszczeniem wobec PE-PKH niewykonania umów sprzedaży energii, dotyczących farmy wiatrowej w miejscowości Łukaszów – zdaniem spółki, "wstępna ocena żądań pozwu i jego uzasadnienia wskazuje na ich bezzasadność".

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: JSW – w dół o 2,0 proc., Play – ze zniżką o 1,9 proc. i CD Projekt – spadek o 1,2 proc.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje TIM – wzrost o 6,0 proc., Famuru – w górę o 5,5 proc. i Wawelu – ze zwyżką o 4,9 proc. Poszła w górę również cena Banku Handlowego – o 1,4 proc.

Famur w poniedziałek przed sesją poinformował, że skonsolidowany zysk netto w II kw. 2019 wyniósł 218,4 mln zł i był o 211 proc. wyższy niż oczekiwał rynek. Wyniki grupy wsparła sprzedaż akcji spółki PBSz. Famur spodziewa się, że w drugiej połowie 2019 roku przychody grupy będą wyższe niż w pierwszej połowie roku.

W trakcie sesji agencja Bloomberg podała, że analityk Raiffeisen Centrobank AG Jovan Sikimic podwyższył rekomendację dla Banku Handlowego do „kupuj” z „trzymaj”, wyznaczając cenę docelową dla akcji na poziomie 57 zł.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Bloober Team – spadek o 31,8 proc., Vigo System – zniżka o 5,3 proc., Vivid Games – w dół o 4,9 proc.

Wartość obrotu na akcjach Bloober Team przekroczyła 15 mln zł, co oznacza, że właściciela zmieniło ok. 7 proc. kapitału zakładowego spółki – był to najwyższy obrót i spadek kursu w wymiarze jednosesyjnym w historii notowań.

W poniedziałek przed sesją Bloober Team, notowany na NewConnect, podał w komunikacie prasowym, że liczy na szybki zwrot kosztów produkcji i marketingu gry "Blair Witch", a gra po trzech dobach znajduje się w Top 25 najchętniej kupowanych światowych bestsellerów. Jednocześnie spółka nie ujawniła „twardych” danych sprzedażowych w związku z podpisanymi umowami. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy